Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

DNZS, pracovní neschopnost a přiznání invalidního důchodu u OSVČ

Autor Radek
Předmět DNZS, pracovní neschopnost a přiznání invalidního důchodu u OSVČ
Dotaz Dobrý den, Nedávno jsem se Vás dotazoval, zda se při hodnocení dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (DNZS) v rámci řízení o invalidní důchod skutečně hodnotí i výskyt dočasných pracovních neschopností, jak uvádí publikace "AKTUALITY PRO LÉKAŘSKOU POSUDKOVOU SLUŽBU", vydalo MPSV ČR v roce 2012. Mám ještě jednu doplňující otázku. Jako OSVČ jsem si nechal praktickým lékařem vystavit neschopenku (rozhodnutí o pracovní neschopnosti). OSSZ mému praktickému lékaři neschopenku vrátila s tím, že nejsme účastníkem nemocenského pojištění. To je skutečně pravda, pojistně jsem skutečně neuhradil do 25. dne v měsíci, jak OSSZ požaduje a nemocenské pojištění mně zaniklo. Jak mám, jako OSVČ, při řízení o přiznání invalidního důchodu tedy prokázat, že se při mém dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu vyskytoval dostatečný počet pracovních neschopností? Děkuji. S pozdravem Radek.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Radku,

Váš ošetřující lékař Vám měl vystavit pracovní neschopnost s tím, že Vy samozřejmě nemůžete uplatnit výplatu nemocenských dávek. Tím byste prokázal, že jste byl v pracovní neschopnosti.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji