Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Den vzniku invalidity

Autor Martina I., Praha
Předmět Den vzniku invalidity
Dotaz

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat ohledně invalidního důchodu. V 8/2011 mi byla stanovena diagnóza. Dne 12.9.2011 jsem si zažádala o invalidní důchod, v současné době jsem na rodičovské dovolené. Jelikož se napoprvé údajně nepovedlo vyžádat mojí zdr.dokumentaci, což jsem vůbec nevěděla, byla dokumetace k posouzení poskytnuta až v prosinci 2011. Posouzení invalidity bylo provedeno dne 13.1.2012, čili 4 měsíce od podání žádosti. Moje Dr. k žádosti o ID přiložila v tu dobu poslední zprávu o mém zdravotním stavu ze dne 14.12.2011, rozvněž byly přiloženy zprávy předchozí vč. zprávy o stanovení diagnózy v 8/2011. Posudkový lékař mi však přiznal invaliditu III.stupně až od data 14.12.2011 (což je datum poslední přiložené zprávy), nikoliv od data podání žádosti. V tu dobu však nepříznivý stav již trval. Je tento postup správný? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď .Odpověd na dotaz:

Vážená paní Martino,

tento postup nepochybně není správný. ID by Vám měl být přiznán od data žádosti, pokud bylo prokázáno, že v té době již byla stanovena diagnóza, na základě které byla invalidita přiznána.

S pozdravem Václav Krása