Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Crohnova nemoc

Autor Marie Jelínková
Předmět Crohnova nemoc
Dotaz Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od r. 1994 mám Crohnovu nemoc, dvakrát mi bylo odebráno cca 30 cm tenkého střeva a kousek tlustého. Když jsem si v roce 2009 zažádala o invalidní důchod, bylo mi posudkovou lékařkou řečeno, že jsem mohla mít ID už od začátku nemoci, a byl mi předělen plný invalidní důchod s tím, že budu PID pobírat napořád, neboť Crohnova nemoc je nevyléčitelná s častými ataky. Jaké bylo moje překvapení, když mi na kontrolní LPK v r. 2010 bylo jinou posudkovou lékařkou sděleno, že jelikož je nemoc v remisi, jsem vlastně zdravá, ale že mi ponechá ČID 1. stupně. V r. 2012 jsem navíc onemocněla EBV a CMV infekcí. Kvůli únavovému syndromu jsem brala antivirotika, která naštěstí zabrala a únava už přichází spíše nárazově. Crohnova nemoc je nyní také v remisi, výsledky kolonoskopie byly v pořádku. V prosinci mi byl odstraněn žlučník z důvodu občasných záchvatů kvůli žlučovému kameni. Minulý týden jsem byla pozvána k LPK, kde mi posudková lékařka sdělila, že jelikož je nyní "Crohnova nemoc na nule" (přesně tak to řekla), nemám nadále nárok na žádný ID. Na moji námitku, že jen než jsem se dostavila k ní, musela jsem navštívit 5x WC, mávla rukou s tím, že to je u Crohnovy choroby normální. Přitom ve zprávě od mého gastroenterologa měla uvedeno, že u mě trvá výrazná únava, že nezvládnu chodit déle do práce než na 4 hodiny, že musím dodržovat pravidelný režim, pravidelnou stravu, dietu, psychické šetření. Nakonec mě pos. lékařka poslala na psychologické vyšetření. Mám velkou obavu, že mi ID bude úplně odebrán. Práci na 8 hodin bych opravdu nezvládla a ze současného zaměstnání by mě zřejmě propustili, neboť pracuji na chráněném pracovišti. Prosím, poraďte mi, jak se zachovat. Samozřejmě zvažuji případné odvolání se, ale když mi snížili ID ze 3. na 1. st., odvolala jsem se a podruhé bych nechtěla zažít, jak se mnou jednali při odvolacím řízení. Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den. M.J.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Marie,

nemáte bohužel jinou možnost než podat námitku, která se podává prostřednictvím OSSZ na ČSSZ. POkud byste neuspěla s námitkou, tak je nezbytné podat správní žalobu ke Karjskému soudu. Nemáte jinou možnost, nežli postupovat takto podle správního řádu.

S pozdravem Václav Krása