Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Co je rozhodující pro přiznání plného inv.důchodu?

Autor Lexová
Předmět Co je rozhodující pro přiznání plného inv.důchodu?
Dotaz

Moc Vás zdravím pane Kráso, a chtěla bych Vás požádat o Váš názor na můj případ.

Trpím od roku 1999 recidivující urtikou. Je mi 44 roků. Vyzkoušela jsem řadu léků,léčím se na alergologii,ale můj zdravotní problém se stále stupňuje.Po celém těle včetně obličejové části se mi tvoří  červeně rudá tvrdá ložiska různých velikostí,která jsou velmi bolestivá,vzhledem,že po utvoření ložisek dochází k obrovským otokům.Tyto zatvrdlé , velmi bolestivé otoky postihují nejen celé tělo,ale i obličej.Jednou mi oteče oko,jindy zase ústa,několikrát mi otekl jazyk a díky rychlé pomoci záchranky jsem se neudusila.Když takto oteču vypadám jako naprostá zrůda a lidé se mi buďto smějí nebo se ode mne odvracejí odporem! Nejhorší na této nemoci je,že otoky přicházejí naprosto nečekaně a já se nemohu proti tomu žádným způsobem bránit!Užívám léky,ale když příjde atak tak mi stejně nepomohou!Strašným způsobem mi tato choroba ničí jak rodinný život,tak i uplatněný v práci,o společenském uplatnění raději pomlčím.Dále se mi objevila již před 3 lety artroza III.stupně  v pravém kolením kloubu a  levém hleznu.Takže velmi špatně chodím, Chůze se pro mne stala mučením na zemi.Svému obvodnímu lékaři jsem se svěřila,že bych ráda požádala o plný inval.důchod, ale ten se mi vysmál,že na takovéto prkotiny se důchod nedává! Ještě bych podotkla,že trpím alergii nejen na potravin.řetězec, ale také na chladovou a tlakovou.Při větších mrazech, když  vyjdu ven s bytu nemám žádný náznak otoků a pobudu pár minut na mraze a jsem strašně oteklá po celém těle i v obličeji.Co se týče té tlakové alergie tak k tomu aby se mi utvořily na dlaních otoky stačí jen lehce sevřít např.koště do dlaní nebo měchačku a za několik málo minut mám otoky v dlaních,které nejdříve nesnesitelně svědí a po utvoření tvrdého červeného otoku urputně bolí!Mám 4 děti,život se se mnou nemazlil a jsem na ledacos zvyklá,ale toto onemocnění mne strašným způsobem deptá!!! Nejhorší na celé této mé nemoci je skutečnost, že má léčba je značně omezená z důvodů naprosté nesnášenlivosti podávaných léků a při změně medikace musím být hospitalizována v nemocnici z důvodu velkého rizika z udušení. Je pro mne záhadou ,že bych v tomto případě nemohla mít eventuelně nárok na PID.Můžete mi prosím poradit jak postupovat nebo jaké kroky zvolit? Moc děkuji za Vaši odpověď i radu a přeji Vám jen to nejlepší.Lexová.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lexová,

pan předseda Václav Krása mi předal Váš dotaz k vyřízení a v odpovědi sděluji následující.

Podle zákona č. 155/1995 sb., o důchodovém pojištění je:

„Plně invalidní ten, komu z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu

 a) poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66 %, nebo

 b) je schopen pro zdravotní postižení soustavné výdělečné činnosti jen za zcela mimořádných podmínek

Částečně invalidní ten, komu z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 33 %.„

Je tedy třeba zjistit jakými procenty je „ohodnoceno“ Vaše zdravotní postižení. Vím, že jste ve svém e-mailu popsala velké množství zdravotních obtíží, které Vás trápí. V této souvislosti je však třeba říci, že jednotlivá zdravotní postižení se nesčítají. Posudkový lékař vybere z Vašich zdravotních omezení to nejzávažnější a podle něj zhodnotí zda máte nárok na invalidní důchod (částečný nebo plný) či ne. Druhé nejzávažnější z Vašich postižení může být ohodnoceno maximálně 10 %.

Jelikož nejsem lékař, ale sociální poradce, nemám potřebnou kvalifikaci pro hodnocení Vašeho zdravotního stavu. Abyste však získal alespoň obecnou představu o tom, jak je zdravotní stav posudkovými lékaři posuzován, přikládám v příloze přílohu č. 2 vyhlášky 284/1995 sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění. Zde získáte přehled zdravotních postižení vč. jejich procentního „ohodnocení“.

Pro přesnější informaci bych doporučovala konzultaci s Vaším odborným a praktickým lékařem.

Jelikož posudkový lékař hodnotí při posuzování zdravotního stavu také pravděpodobnost nalezení pracovního uplatnění s ohledem na zdravotní stav žadatele, jeho věk a místo bydliště, tak procentní ohodnocení, které najdete ve vyhlášce nemusejí znamenat definitivní jistotu přiznání (nebo nepřiznání) invalidního důchodu. Nejpřesnější informaci tedy získáte teprve po podání žádosti na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) v místě Vašeho trvalého bydliště. (kontakty na pobočky ČSSZ naleznete zde: www.cssz.cz)

 

S pozdravem a přáním příjemného dne.

Jitka Vrchotová

vedoucí poradny NRZP ČR

tel: 266 753 431