Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID,mam dotaz.

Autor Halina
Předmět ČID,mam dotaz.
Dotaz

Dobry den pane Krása.Mam takovy dotaz.Nedavno jsem zjestila že mam vrozenu vadu oboch kičelnich klubu,altroza 3 stupně.Ortoped mi řekl,že kvuli memu veku nelze dělat operaci.Nerešitelny stav,zatim rehabilitace.Je mi 33.Ma lekařka mě poradila podat na invalidni duchod,co jsem udělala.Na počatku měsice byla jsem pozvana na posudkovu komisi,tam mě dali posudek o invaliditě:Dg.:Postdysplastická coxartrozis I.utr.gr.IIIb.Potom piše že je invalidni prvniho stupně.Ale lekařka mně zdělila že to neni na 100%,ještě zaleži na pojištěni,a ješče něco,co jsem nepochopila.Druha pani mě ujestila že to pojištěni mam,že počitase rodičovska dovolena.Problem je v tom,že jsem cizinka,a podle zakona mezinarodni vztahy,avtomaticky žadam o id i na druhe straně,to potrva kolem 3 měsicu.Mam dotaz:Muže rozhodnuti z jineho statu změnit tady rozhodnuti?Nebo to už nic neměni na tom,jak druha strana posudi?Ještě mam druhy dotaz:Před 10 let,jsem vstoupila do společnosti  V.O.S ,bez vkladu,s tim že budu podnikat,ale zduvodu meho rizikoveho těhotenstvi,jsem nepodnikala,potom ditě,potom byla jsem zaměstnana.Prošly roky,jsem dostala tryvalý pobyt.Ja jsem mislela že automaticky mě tam vymazaly,ale bohužel jsem zjestila že ne.Pokoušela jsem najit jednatele,aby mě vymazal z v.o.s,ale marně.Na me dopisy neodpovida.Ted takova otazka:muže nějak mě to spusobit na ten invalidni duchod?Jsem samotni bez manžela z ditětem.Čirou nahodou jsem na internetě našla vas.Poradte my prosim co se da dělat?Čytla jsem přispevky,a vidim že hodně lidem pomahate.Takovych lidi v tuhle dobu těžko najit.Moc krat děkuji.  Halina.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Halino,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní Halino,

zatím jsem z vašeho dotazu vybrala to, na co mohu odpovědět přesně, vzhledem k poskytnutým informacím.

Lékařka, pokud hovořila o době pojištění měla na mysli to, že nárok na výplatu invalidního důchodu ať již I. , II., a nebo třetího stupně je možný pouze tehdy, je-li splněna doba pojištění. Ta záleží na věku a je od jednoho do 5 lez z posledních let 10, u osob na 55 let je to potom doba 10 let z dvaceti.

Pokud tato podmínka není splněna, nárok na výplatu důchodu nenáleží.

To se však dozvíte, jakmile vám přijde rozhodnutí o tom, že jste invalidní v I. stupni.

K dalším vašim otázkám bych potřebovala další informace a bylo by vhodné, abych s vámi mohla hovořit alespoň telefonicky. Moje telefonní číslo je 266 753 422.

Nebo sdělte svůj telefon a já se vám ozvu v nejbližším možném termínu.

Zatím tedy tolik a jsem s pozdravem JUDr. Věra Dreslerová