Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID a ZTP

Autor Simona Batromijová
Předmět ČID a ZTP
Dotaz

Dobrý den pane Krása. Mám prosbu ohledně výše uvedeného předmětu. Je mi 24, mám vrozenou hyperelasticitu vazů (volné vazy v celém těla). Mám po operaci pravého kotník, kde mi při 1. operaci dělali plastiku vazu (Watson Jones) a při druhé operaci artroskopii hlezna a revizi plastiky. Nyní mám poranění hlubokého lýtkového nervu v úrovni kotníku a žádný cit (ani bolest) v 2. až 5. prstu. Nyní mě čeká operace i druhého kotníku (levého), kde mám velkou mezeru mezi kostmi, bude to prý velice složitá operace, po které se nebudu moct vrátit k běžným aktivitám a k práci, kterou dělám (skladnici) a po první operaci budou po 6-ti měsících další operace. Vzhledem k tomu, že nohu, kterou mám po několika operacích nemůžu plně zatížit, budu muset být dobu na invalidním vozíku. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na ČID a ZTP, když můj zdravotní stav nebude ustálen a nebudu v pořádku. nyní jsem několik měsíců v pracovní neschopnosti a minulá prac. neschopnost trvala 16 měsíců. Během sedmi let jsem měla úrazy dolních končetin ( vynknutý kotník s rupturou vazů) už nespočetně krát.  Když jsem si žádala dříve o ČID, bylo mi sděleno, že mi důchod nepřiznají z toho důvodu, že kotníky nejsou k chůzy tak důležité, jako například kolena. Tohle mě řekl posudkový lékař, dal mi rozhodnutí o nepřiznání a zabouchl dveře. Předem děkuji za informace.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní,

pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy, o ČID můžete můžete samozřejmě požádat. Žádost se podává na OSSZ. Pokud máte problémy pohybové nebo v orientaci(zrak) můžete požádat i o prkazku ZTP. Žádost se podává na ÚP.

S pozdravem Václav Krása