Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID a event. riziko pobírání předdůchodu

Autor Tomáš Vaníček
Předmět ČID a event. riziko pobírání předdůchodu
Dotaz

Vážení přátelé,

     prosím o zodpovězení následujícího dotazu. Je mi 58 let, 4 roky pobírám ID 1.stupně a od 01/01/2013 bych splňoval podmínky vyplácení předdůchodu po dobu 5 let, než mi vznikne nárok na standartní starobní důchod. V současné době jsem třetí rok registrován na pracovním úřadě. Neznáte nějaké detaily o souběhu těchto dvou měsíčních příjmů, které by mně pomohly při rozhodování o tom, zda mám do předůchodu vstoupit nebo ne? Obávám se, že při dnešní praxi, pokud bude mít posudková komise informaci o tom, že předdůchod pobírám (bez ohledu na to,  že je vyplácen z mých úspor - penzijního připojištění) mně můj invalidní důchod odeberou. Díky za Váš čas, Tomáš Vaníček

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Vaníčku,

určitě není možný souběh těchto dvou důchodů. Buď budete brát jeden nebo druhý. Ale dva důchody opravdu brát nemůžete.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.