Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

čid

Autor Mirek
Předmět čid
Dotaz

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak mám postupovat. V roce 1994 mi byla přiznána renta pro nemoc z povolání. Od úrazu jsem zařazen o dvě tarifní třídy níž, od lékaře mám napsané zdravotní omezení jako je zákaz:

1)zdvihání těžkých břemen

2)práce v předklonu

3)práce ve výškách

4)práce ve vlhku a chladu

5)práce v kolejišti atd.

Již pár let je renta shodná s mým platem a tudíž ztratila smysl. Zdravotní problémy stále přetrvávají a já bych si chtěl zažádat o částečný invalidní důchod. Zajímalo by mne, jestli bych na něj měl nárok.

Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Mirku,

žádat o ČID bez akutních zdravotních problémů a při trvalém zaměstnání je trochu problematické. Pokud byste byl v dlouhodobé pracovní neschopnosti, nebo dlouhodobě bez zaměstnání, potom by bylo možné žádat o ČID. Takto se obávám, že neuspějete, ale zkusit to můžete.

S pozdravem Václav Krása