Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID

Autor Janka Dunková
Předmět ČID
Dotaz

Dobrý den, vážený pane Krása.

Prosím o odpověď na můj problém: od 6.3.2011 jsem v PN. 16.2.2012 mi od Mssz Brno přišel dotaz,zda budu požadovat prodloužení podpůrčí doby .(380 dní končilo 19.3.2012)ihned jsem o prodloužení požádala.Ke konci března  ošetřující lékařka sepisovala 4 stránkový popis mého zdrav.stavu pro posouzení, zda se podpůrčí doba bude prodlužovat či mi bude přiznán ČID. 3.4.2012 mi volala tajmnice lékařky LPK,že 4.4.2012  se mám dostavit k posouzení zdrav.stavu. Lékařka LPK mi přiznala ČID 1 stupně a poslala mne  k sepsání žádosti o tento důchod.  Tam mi pracovnice sdělila, že od 19.3.2012 již nedostanu ani korunu  a tedy od této doby v PN jsem doma zadarmo.Ošetř.lékařka mne měla prý poslat spíš. Zajímá mne, 1)  zda tedy když půjdu sepsat  žádost o ČID až 10.4.2012 (zajištění všech podkladů pro sepsání) bude mi ČID přiznán od kterého data? 4.4.(přiznáno LPK) nebo 19.3. (konec podp.doby)či až 10.4.(sepsání žádosti).

2)jaká je výše ČID 1stupně.?.

Chtěla bych se vrátit na své pracovní místo pokladní v hypermarketu,mám však obavy,že bolesti páteře a rukou ,pro které jsem v PN a dostala jsem ČID od loňského roku a nijak se nezmenšily mě vyřadí a nebudu moci tuto práci vykonávat i když si snížím pracovní úvazek.Mohu si toto snížení vyřídit ještě před tím, než dostanu do ruky "papír", že jsem ČID ?Je mi 55let. Děkuji moc za odpověď  J.Dunková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Dunková,

důchod by Vám měl být vyplácen od 19. 3. 2012, výše důchodu závisí na výši výdělku a nelze ji takto odhadnout. Snížit úvazek si můžete dříve, ale nejprve byste měla zkusit zda nebudete moci pracovat na plný úvazek. Při ID I. stupně není nutné pracovat na menší pracovní úvazek.

S pozdravem Václav Krása