Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID

Autor Ivana Fríblová
Předmět ČID
Dotaz

Dobrý den,
jmenuji se Ivana Fríblová a mám na Vás takový dotaz. Jelikož vlastním průkazku ZTP byla jsem u posudkového lékaře Moje anamnéza je:  Sdružené vývoj. anomálie, stp. opakovaných operacích malformací DKK s těžkou poruchou funkce obou nohou, frontonasální dyspanzie, strabismus, povšechný hypotonický syndrom, hyperexkursibilita kloubní, skoliosa pateře. Nyní je levá noha pohyblivá pouze do 20stupňů,nevydržím dlouho stát ani chodit. a na základě toho že mám vzdělání v Janských lázních obchodní akademii pro tělesně postižené tak zněl jejich důvod a našla jsem uplatnění v zaměstnání mi sebrali částečný invalidní důchod. Chtěla bych se Vás poprosit o radu jak se mohu  odvolat  . Myslím si, že na základě toho že mám vzdělání a uplatnění, které mohu kdykoliv ztratit v dnešní době mi přece nemohou sebrat částečný invalidní důchod. Nebo ano? Děkuji vám za radu a jsem s pozdravem Ivana Fríblová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Fríblová,

to, že máte vzdělání není opravdu důvod k tomu, aby Vám byl odebrán ČID. Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.

S pozdravem Václav Krása