Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

CID ?

Autor Jana Fonfikova
Předmět CID ?
Dotaz

Dobry den ,pane Kraso.Obracim se na Vas s prosbou o radu. Dnes jsem byla pred posudkovou komisii a byl mi priznan CID. Jak vim,tak se ze zdrav.omezeni bere to nejzavaznejsi a podle nej se zhodnoti zda je narok na duchod.   Chci se zeptat-podle ceho se urcuje  ,,to nejzavaznejsi,,  ?  Byla jsem sledovana neurologem,ktery me  ,,posunul,,  revmatologovi s tim, ze ted uz nemam chodit na neurologii. Diky revmatologovi se mnou aspon neco delali. Po roce se zdrav. stav zhorsil,tak jsem opet sledovana neurologem,kde mi zjistili  dg. MND-ALS.  Dnes mi pani doktorka ale rekla, ze mam  vic  ,,papiru,,  z revmatologie,jsem tam dele sledovana,takze to povazuje za hlavni dg.-na kterou ale nemuze byt priznan PID.  Zavaznejsi dg. je urcena podle pocto zprav, nebo podle zavaznosti nemoci-i kdyz byla jenom nedavno zjistena a diagnostikovana.  Dekuji.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Fonfiková,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem

Václav Krása

Vážená paní,

 

neznám podrobnosti případu , nemám k dispozici Vaše lékařské zprávy . Soudě podle Vašeho líčení jste nemocná neurologicky v současné době se léčíte na neurologii, kam vás opět přesunul revmatolog. Rozhodně nezáleží u hodnocení zdravotního stavu na množství a obsažnosti lékařských zpráv, ale jen a jen jedině na následcích nemoci a jí vzniklých omezeních, které vedou k neschopnosti  být dlouhodobě výdělečně činná.

Pokud posudková lékařka vycházela z revmatologických potíží, přes to, že základním onemocněním je onemocnění neurologické,  a Vy s tím nesouhlasíte ,vyčkala bych doručení rozhodnutí České správy důchodového zabezpečení v Praze 5 o přiznání ČID a pak se proti němu odvolala prostřednictvím žaloby k příslušnému Krajskému správnímu soudu/pro mimopražské/  a v případě Prahy to je Městský soud.

To je jediná možná obrana proti rozhodnutí, se kterým nesouhlasíte. Uvítám, když se mi ozvete a já Vám vzor  žaloby zašlu na Vámi uvedenou adresu. Doba k podání je dvouměsíční ode dne doručení rozhodnutí a tato forma odvolání je pro Vás bezplatná. Soud pak zváží Vámi nabízené důkazy, přibere lékařskou komisi a Váš zdravotní problém případně i pro přiznání  PID  přehodnotí.

Ještě  bych chtěla uvést, že pokud nejste v pracovním poměru, měla byste se přihlásit na ÚP jako uchazeč o zaměstnání, aby za vás bylo hrazeno   sociální pojištění a byly Vám započítána doba potřebná ke vzniku nároku na  důchod i pro následné roky.

 

 

Tolik zatím v odpověď a v případě dalších otázek pište.

 

JUDr. Věra Dreslerová

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory NRZP ČR

tel.: 266 753 422

e-mail: dreslerova@nrzp.cz

www.nrzp.cz/poradna

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR

Partyzánská 7, 170 00 Praha 7

 

 

Váš dotaz i odpověď na něj je po nezbytnou dobu uložen v poradně. Slouží výhradně pro potřeby poradny a ke zkvalitňování našich služeb. Žádné vámi svěřené informace nejsou poskytovány třetím osobám. Všechna data jsou chráněna v souladu se zákonem č. 101/2000 sb., o ochraně osobních údajů.

Pokud s ukládáním vašich e-mailů nesouhlasíte, informujete nás a vaše zprávy budou po zodpovězení vymazány.