Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Celková doba soc. pojištění

Autor Jendek
Předmět Celková doba soc. pojištění
Dotaz

Dobrý den,

vážený pane Kráso, chtěl bych se Vás zeptat, zda se do celkové doby sociálního pojištění rozhodné pro výši PID III. stupně započítává  také doba studia na střední škole (v mém případě sš. dokončena před 18. rokem) nebo jenom prvních 6 let na v. š. po 18. roku věku?
Děkuji Vám za odpověď, Jendek.  

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jendeku,

v § 40, odst. 3, zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění se uvádí:

(3) Pro účely splnění podmínky potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se za dobu pojištění považuje též doba účasti na pojištění osob uvedených v § 5 odst. 1 písm. n) a dále doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice, a to před dosažením 18 let věku, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky, a po dosažení věku 18 let po dobu prvních 6 let tohoto studia.

To znamená, že studium na střední škole, před dovršením 18 let věku, se počítá do doby pojištění. Vzhledem k tomu, že do 20 let věku pojištěnce je třeba splnit jeden rok pojištění na nárok přiznání ID III. stupně, stačí jeden rok studia na střední škole a pojištěnci může být přiznán ID.

S pozdravem Václav Krása