Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

částečný invalidní důchod

Autor Renata
Předmět částečný invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den,

mám dceru, které je v současné době 23 let. Od 16ti let má diagnostikovanou Crohnovu nemoc a má sociální fóbii. Z uvedených důvodů se v době minulé nemohla připravovat na budoucí povolání studiem ani nechodila do práce. Má tedy jen základní vzdělání a nyní absolvovaný rekvalifikační kurs sanitářky ( podotýkám, že stres ze zkoušek ji opět rozběhl Crohnou nemoc, která byla relativně v klidu). Práci sanitářky v Olomouckém kraji nenajde a nic jiného dělat nemůže, protože má jen základní vzdělání. Pře pár lety si žádala o částečný invalidní důchod, který ji inukl o tři body nebo procenta, nevím jak se to vyhodnocuje.Nicméně nám bylo řečeno, že i kdyby ji byl přinán, stejně by žádné peníze nedostávala, protože nemá odpracované žádné roky. Ze stejného důvodu nemá nárok ani na podporu v nezaměstnanosti, takže je bez prostředků, bez práce i bez peněz. Má naštěstí nás rodiče, kteří se o ni starají, ale pamatuje náš sociální systém také na takovéto případy.Děkuji za odpověď. Renata

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Renato,

situace Vaší dcery je opravdu složitá. Pokud se přihlásí na ÚP jako uchazečka o zaměstnání a bude vykonávat veřejně prospěšné práce, bude jí vyplácena dávka do životního minima, což je 3126,- Kč. V zákoně č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění v § 40 je uvedena tabulka, kolik let musí mít občan odpracováno, aby mu byl přiznán ID. V případě Vaší dcery jsou to dva roky. Od 24-26 let jsou to tři roky. A takto to postupně narůstá. Doporučuji, aby si Vaše dcera skutečně našla nějaké zaměstnání, jinak je její situace bohužel těžko řešitelná.

S pozdravem Václav Krása