Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Částečný invalidní důchod

Autor Ivana
Předmět Částečný invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

potřebuji poradit, mám svalovou dystrofii, /dle lékařů svalová dystrofie potvrzena, ale žádná známá forma/,artrozu 2. stupně, na levé oko 19 dioptrií, na pravé 6 dioptrií a začínám mít velké problémy s chůzí do schodů, nenastoupím do vlaku, do autobusu, nevylezu např. z vany, neustále padám a sama se nezdvihnu ze země, nevstanu ani z nižších sedadel pokud není někde poblíž nějaké madlo.

Paní doktorka mi radí, že si mám zažádat o důchod. Jenže já jsem v současné době ještě zaměstnaná, pracuji v kanceláři, jenže se bojím, že o práci brzy přijdu, protože je ve druhém patře a já už špatně zvládám ty schody.

Můj dotaz je, zda mohu zažádat alespoň o částečný invalidní důchod když ještě pracuji.

Děkuji za radu

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Ivano,

nemůžete požádat o ID I. nebo II. stupně, musíte požádat pouze o přiznání ID. O tom jaký Vám bude přiznán stupeň, o tom rozhodne posudkový lékař. V každém případě Vám doporučuji, pokud by Vám byl stanoven už III. stupeň ID, ABYSTE TRVALA NA TOM, ŽE ŽÁDÁTE O ID, kde Vám bude umožněna pracovní aktivita za mimořádných podmínek. Tím neohrozíte svou případnou výdělečnou činnost.

S pozdravem Václav Krása