Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

částečný invalidní důchd

Autor františek
Předmět částečný invalidní důchd
Dotaz dobrý den pane Krása, mám Bechtěrevovu chorobu, 5.stupeň, pobírám ČID, podle dřívějšího zařazení: b) Pojištěnec je částečně invalidní i tehdy, jestliže mu dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky. Pak se jedná o částečnou invaliditu podle § 44 odst. 2 zákona 155/1995 Sb. pracuji ve školství, z důvodu, že pobírám ČID mě byl poprvé zkrácen úvazek, chci se zeptat, zda vedení školy takto naložit,zda může volně mezi kolegy podávat o mě informaci, že jsem ČID a pobírám částečný invalidní důchod. děkuji za Vaši odpověď. s pozdravem františek

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Františku,

především vedení školy nemá právo Vám zkrátit Váš pracovní úvazek z důvodu pobírání ČID. To záleží na Vašich schopnostech. Je to tak, že pokud byste, vzhledem ke svému zdravotnímu postižení nezvládal pracovat na plný úvazek, je zaměstnavatel povinen Vám vyjít vstříc v případě Vaší žádosti o zkrácení pracovního úvazku. Zaměstnavatel samozřejmě nemá právo na sdělování informací o Vašem zdravotním stavu či o tom, že pobíráte ID. Doporučuji Vám, abyste zaměstnavatele na tuto skutečnost písemně upozornil.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se neustálým snižováním státní podpory, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.