Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Bechtěrevova choroba a č.invalidní důchod

Autor Jan Koudelka
Předmět Bechtěrevova choroba a č.invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zda má smysl se ovdolávat proti rozhodnutí o odebrání ČID. Ošetřující lékařka radí, že ne raději zkusit za půl roku znovu žádost o ČID. Manželce(38let) jej dnes odebrali se slovy ,,Váš stav se zhoršuje, ale dle nové  vyhášky nesplňujete...". Opravdu se tak zpřísnila kritéria na přiznání ČID při Bechterevově chorobě 4-5 stupně, (mimo tuto chorobu manželce byla pracovní klinikou v roce 2005 přiznána nemoc z povolání astma a trpí dalšími relativně menšími postižemi - vysoký krevní tlak, štítná žláza atd.... Již teď chodí do práce pod silnými prášky proti bolesti a nedovedu si představit jak by měla chodit na celý úvazek Děkuji předem za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Koudelko,

nová vyhláška č. 359/2009 o posuzování míry invalidity stanovila vyšší procento ztráty pracovní schopnosti pro přiznání ČID. Tím se pravděpodobně stalo, že byl Vaší manželce ČID odebrán. Doporučuji podat novou žádost zhruba po půl roce s tím, že došlo ke zhoršení zdravotního stavu. Záleží také na ošetřujícím lékaři, jak bude charakterizovat rozsah zdravotního postižení.

S pozdravem Václav Krása