Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

1.stupeň čid bez soc.pojištění

Autor Renáta
Předmět 1.stupeň čid bez soc.pojištění
Dotaz Vážený pane Kráso, obracím se na Vás s dotazem, ohledně čid. Po dlouhých letech se statusem ozz (prakticky od 18 let s přerušením za éry Drábka) jsem požádala o čid (je mi 46 let). Posudková lékařka v Karviné s posouzením zdravotního stavu a změn, včetně hodně omezení to vyhodnotila na přiznání čid 1. stupně s tím, že rozhodnutí mi přijde z Prahy. Dočetla jsem se, že pokud, ale nesplním podmínku soc.pojištění stejně mi status čid nebude přiznán? Moc tomu nerozumím. Všechny firmy u kterých jsem pracovala ukončily činnost ca do max.2 let poté jsem byla v evidencích ÚP a hodně jsem pracovala jen na DPP. Znamená to tedy, že stejně mi status invalidity nebude přiznán? Nejde mi o výplatu invalidního důchodu, ale o ten status. Případně lze se bránit? Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den. Renáta.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Renáto,

je to jinak. Pokud posudkový lékař Vás uzná, že jste invalidní v I. II. nebo III. stupni, tak přiznání tohoto stupně není nijak ovlivněno počtem let, po která jste platila sociální pojištění. Pokud však nebudete mít dostatečný počet let pojištění, tak Vám důchod nebude vyplácen. To znamená, že z hlediska zaměstnáváníy budete moci například  být " vhodný zaměstnanec" protože zaměstnavatel na Vás získá příspěvek od státu. Bylo špatně, že jste pracovala na DPP, protože z toho se neplatí sociální pojištění, a tudíž Vám budou asi chybět roky. Výhoda přiznání I. nebo II. stupně invalidity je, že jste zdravotně pojištěna a musela byste si doplácet pouze sociální pojištění. Při invaliditě III. stupně jste již jak zdravotně tak sociálně pojištěna, to znamená, že tato doba je Vám počítána do náhradní doby pro účely důchodového pojištění.

S pozdravem Václav Krása