Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz - podat žádost o ČID nebo OZZ ?

Autor Renáta
Předmět Dotaz - podat žádost o ČID nebo OZZ ?
Dotaz

Vážený pane Kráso,

velmi prosím o radu. Mám vady zraku již od dětství.

Diagn. OD nevidoucí oko stp odchlípení sítnice v dětství  VOD 0  ,OS degenerace sítnice ošetřené cirkulární laser grid terapií, drůza paily, hyperechogenity ve sklivci, angiophatia v periferii,OS 0,7 sl s kor -0,5Dsf-0,5cyl ax 135 1,0 sl

V roce 2012 mi skončila lhůta trvání statusu OZZ,po změnách ve vládě již  ani nebyla prodloužena. Dříve v roce 2008 zamítnut ČID pro nesplnění podmínky, z důvodů poklesu schopnosti výdělečné činnosti pouze o 20%. ( a také jsem neměla zaplaceno 5 let soc.pojištění)

Letos bych si ráda v zájmu mého zdraví opětovně zažádala buď o ČID nebo status OZZ také na doporučení mé obvodní lékařky, samozřejmě  můj oční lékař ve specializované, sítnicové ambulanci také doporučuje. Problém je ovšem v tom,že určitě nemám splněnou podmínku 5 let zaplaceného soc. pojištění nebo 10 let za posl. 20 let,jelikož jsem dlouhodobě evidována na ÚP  a pracuji neustále pouze brigádně. Je mi 42 let. Samozřejmě mám od svého lékaře doporučené jisté omezení,co se týká pracovního zařazení vzhledem k diagnozám a těžko se mi takto hledá pracovní uplatnění.. Navíc, když právě nemám ani ČID ani OZZ.

A teď k dotazu, existuje snad nějaká výjimka, kdy bych i přes tuto uvedenou nesplněnou podmínku o ČID mohla zažádat s tím,že bych tedy nepobírala peněžní výplatu ČID důchodu? Dočetla jsem se něco o nějakém dopočtu, ale přiznávám, že tomu vůbec nerozumím. Nebo je tedy zbytečné o ČID vůbec žádat a požádat tehdy pouze o obnovení statusu OZZ?? A mám šanci ho opětovně vůbec získat? Podle toho, co často čtu a doslýchám se, jsem hodně skeptická a raději nikde nic nežádám.

Děkuji Vám za odpověď a za to co pro nás děláte, pro všechny, kteří to máme trochu jinak  v tom životě než jiní lidé a já rozhodně přispěji  v rámci možností na účet částkou a budu ráda,když maličkým darem také  pomohu. Renáta.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Renáto,

když nesplňujete potřebný počet odpracovaných let pro přiznání ČID, přesto Vám mlůže být stanoven stupeň invalidity s tím, že ID se nevyplácí, nebo se vyplácí pouze v základní výši. Vy máte možnost doplatit důchodové pojištění 1 rok zpět a po té můžete platit pojištění, i když nebudete zaměstnaná až dalších 9 let. Nárok na ID by Vám vznikl po zaplacené době pojištění 5 let. Částka minimálního sociáního pojištění je cca 1700,- korun. O ČID se žádá na OSSZ o OZZ na ÚP.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamy na mém webu. Děkuji.