Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

doplatek -sociální pojištění

Autor Mirka Kastnerová
Předmět doplatek -sociální pojištění
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

chci Vás požádat o radu - dcera má ID 3.st. po prodělaném menigokoku a pobírá důchod přes 4 tis. - ten jí byl vypočten tak nízký vzhledem k tomu, že pracovala v Německu na tzv. mimidžop - kdy si měla správně platit zdrav. a soc. pojištění - přitom si soc. neplatila. Onemocněla v 27 letech a moje otázka zní: lze si zpětně doplatit sociální pojištění pro potřebu výpočtu inv.důchodu a poté požádat o přepočtení důchodu? Ráda by se osamostatnila - ale s tímto příjmem to nelze.

Děkuji Kastnerová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kastnerová,

sociální pojištění je možné doplatit pouze tři roky zpětně. Je potřeba zjistit na OSSZ, zda by jí pomohlo, aby ty tři roky vedly ke zvýšení ID. Pokud to nebude mít výraznější vliv na výši ID, tak jiný způsob zvýšení důchodu neexistuje. Doporučuji Vám, aby se Vaše dcera snažila nějak zaměstnat, aby mohla platit sociální pojištění, jinak jí zůstane i starobní důchod takto nízký. Pokud nemůže pracovat, bylo by dobré, kdyby jí někdo v rodině platil minimální pojištění, aby měla alespoň lepší starobní důchod.

S pozdravem Václav Krása