dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, zda vůbec má význam něco podnikat. Můj syn nar1988 utrpěl v roce 2000 úraz cizím zaviněním, došlo k vážnému poranění pravého oka. Prodělal několik operací. Rok nemohl chodil do školy, učila jsem ho doma a chodili jsme pouze na zkoušky, aby nemusel opakovat ročník. Proběhl soud, kdy útočníka žalovala zdravotní pojišťovna. My jsme se k žalobě nepřipojili, neboť útočníkem byl synův kamarád. K soudu byl ale vypracován znalecký posudek z odvětví soudního lékařství od Mudr Olgy Tatičové, kde je doslovně uvedeno: Došlo k rozsáhlému těžkému ztrátovému poranění pravého oka, jehož následkem je ztráta zrakových schopností oka,jedná se o vážné zranění, utrpěné řeznou ránou rohovky, pronikající do nitra oční koule s poraněním bělimy, s výhřezem duhovky a sklivce, zakrvácením přední oční duhovky a sklivce, devastací oční čočky. Utrpěl poranění, které je nutno považovat za těžkou újmu na zdraví ve smyslu paragr. 89 odst. ý trestního zákona, neboť došlo k podstatnému oslabení funkce smyslového ústrojí a poškození důležitého orgánu, konkrétně oka. Dnešní stav je takový,že na oko samozřejmě nevidí,vidí ale světlo a probíhající stíny, které mu zasahují do vidění zdravého oka. Tím trpí velkými bolestmi hlavy. Nemůže dělat žádná vysněná zaměstnání, protože prostě není zdravý. A kvůli neustálým bolestem hlavy pracuje pouze se mnou.Můžu ho kdykoliv vystřídat. Syna tedy zaměstnávám, jako jediného zaměstnance. Má minimální mzdu, protože si nemohu dovolit mu dát víc. Před rokem jsme požádali o ČID a byla jsem přesvědčená, že ho dostane. Zapomněla jsem uvést, že syn si nechodí stěžovat k lékařům. Říká, že mu stejně už nemohou pomoci.Prostě NEMARODÍ. U komise byl asi dvě minuty,lékařka nezvedla oči od papírů a suše konstatovala, co by vlatně chtěl. Zamítnuto. Z Prahy pak přišlo vyjádření, že jeho pracovní neschopnost neklesla o 35%, ale pouze o patnáct- (to měl dvě po sobě jdoucí operace ramene, což s okem vůbec nesouvisí). Někde jsem se dočetla, že právo o požádání ČID má každý občan, i v případě, že pracovní neschopnost nenastala. Prosím poraďte, je mi smutno z našeho celého systému. Mnohokrát děkuji Vávrová Irena ˇ
 
Irena Vávrová

Vážená paní Vávrová,

myslím si, že by bylo dobré, kdybyste podala správní žalobu na postup orgánu ČSSZ. Posílám Vám okopírovaný vzor správní žaloby. Správní žalobu je potřeba podat do 30 dnů od obdržení zamítnutí námitky. U správní žaloby se neplatí žádné poplatky.

S pozdravem Václav Krása

Správní žaloba na zrušení rozhodnutí o ………………………

POZOR – správní žalobu lze podat nejdéle do 60ti dnů ode dne doručení rozhodnutí, proti kterému žaloba směřuje

 

Krajský soud

a d r e s a

 

V ě c : Správní žaloba na zrušení rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu druhého  stupně

                                                                                                                             

N A V R H O V A T E L : Eva Nováková

bytem Vymyšlená 432

190 00 Praha 9

 

O D P Ů R C E : Česká správa sociálního zabezpečení,

Křížová 25, 125 08 Praha 5

 

 

D V O J M O

 

I.                     Rozhodnutím České správy sociálního zabezpečení ze dne ……… čj. 000 000 000 mi byl přiznán invalidní důchod druhého stupně. Proti tomu rozhodnutí jsem podala námitky, kterým však nebylo vyhověno, jak dokazuje rozhodnutí ČSSZ čj.::::::::::::::::::::::: ze dne………………………….  

Podle posudku posudkového lékaře odpovídá můj zdravotní stav postižení uvedenému v kapitole …………oddílu ……….položka…………….písmeno……..Toto hodnocení je však v rozporu s lékařskými nálezy odborných lékařů zejména lékařské zprávy…………

Důkazy: lékařské zprávy

              Posudek o invaliditě

              Výslech účastníků s výhradou dalších důkazů

Rozhodnutí považuji za nesprávné z těchto důvodů:  1. Při rozhodování Odpůrce odůvodňuje své rozhodnutí tím, že dle posudku příslušného posudkového lékaře jsem invalidní ve 2. stupni.

II.                    

 Posudkový lékař učinil tento závěr, aniž by podrobněji zkoumal můj zdravotní stav. Na jednání jsem (ne)byla přizvána, takže si nemohl učinit odpovídající představu o mém zdravotním postižení.

Důkazy: 1. Protokol o jednání                                                                                            

2. Výslech účastníků s výhradou dalších důkazů

 

 

III.           Při posuzování mého zdravotního stavu nebylo přihlédnuto k ustanovení § 3 odst. 1 vyhl. 359/2009 Sb., o posuzování invalidity. Jak vyplývá z lékařských zpráv, utrpěla jsem jen od prosince loňského roku do dubna t.r. zlomeninu sedmi žeber  při třech pádech zaviněných mým dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, přičemž jedna nehoda měla za následek pneumónii. Pokud by bylo hodnocení provedeno správně podle platných právní předpisů a v souladu se zdravotní dokumentací, pak by můj zdravotní stav byl hodnocen podle kapitoly…..oddílu…..položky…….písmena………., což odpovídá invaliditě 3 stupně.

Důkazy: 1. Viz sub. 1

 

IV.           Z uvedených skutečností vyplývá, že rozhodnutí odpůrce bylo vydáno na základě nedostatečně zjištěného skutkového stavu, bez přihlédnutí k ustanovení § 3, odst. 1, vyhl. 359/2009 Sb.Tím byla porušena ustanovení § 39 zákona č.155/1995 Sb., i zákona č. 500/2004 Sb i odpovídající ustanovení, prováděcí vyhlášky. Proto navrhuji vydání tohoto

 

r o z s u d k u:

 

Rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení čj. 000 000 000 ze dne …….. se ruší.

České správě sociálního zabezpečení se ukládá, aby o žádosti žalobce znovu rozhodla.

Odpůrce je povinen uhradit navrhovatelce náklady řízení, a to do třech dnů od právní moci tohoto rozsudku.

 

V Praze dne ...........

 

Eva Nováková

Vymyšlená 432

190 00 Praha 9