Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zdravotní pomůcka

Autor Jirka
Předmět zdravotní pomůcka
Dotaz Dobrý den. Rehabilitační lékař mi z důvodu neschopnosti samostatné chůze vypsal žádanku na E.I.V.. Měl jsem i svalový test a doporučení zbývajících odborných lékařů včetně psychologa. Všichni tito odborníci mi invalidní vozík schválili. Až na zdravotní pojišťovnu. Na základě odvolání mi pouze ZP sdělila, že se astmatikům nevydává. Že se u této skupiny těžkých astmatiků o neschopností pohybu sice ví, ale zákon s tím nepočítá. Na doporučení rehabilitačního lékaře jsem s pomocí nadace zakoupil elektrický invalidní skútr. Nyní jsem se dozvěděl, že je elektrický invalidní skútr(jinak pro mne velice nezbytná pomůcka), vyjmut z okruhu zdravotních pomůcek a mohou nastat problémy při veřejné dopravě nebo při vjezdu do obchodů. Je tato informace pravdivá? Pokud ano, jak to mám řešit? Sám se bohužel nikam nedostanu a mechanický invalidní vozík nejsem schopen pro těžké pozátěžové bronchospazma sám ovládat. E.I.V. si nemohu pro jeho nepřiměřeně vysokou cenu dovolit. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jirko,

je to pravda, že skútr není zdravotnický prostředek a mohou nastat problémy při jízdě v silničním provozu nebo do obchodu. Supermarkety však v zásadě tolerují jízdu na těchto skútrech. Zásadnější problém vidím v tom, že Vám pojišťovna nevyhověla v přiznání EIV. I když zátěžové testy ukázaly, že nejste schopen ovládat mechanický vozík. Je sice pravda, že astma není ve vyjmenovaných diagnózách pro přiznání zdravotnického prostředku, ale na druhé straně mohla pojišťovna posuzovat Váš zdravotní stav z hlediska udržení Vašeho zdravotního stavu, protože při větší námaze, chůzi může být ohrožen Váš zdravotní stav. Kde však není vůle, tak se najdou vždycky důvody, proč pomůcku nepřiznat. NRZP ČR bude mít příští týden na toto téma tiskovou konferenci. Pokud byste souhlasil, mohl bych zařídit, aby Váš případ byl na této tiskové konferenci prezentován. Pokud budete souhlasit, napiště mi prosím na adresu v.krasa@nrzp.cz spojení na Vás a případný souhlas se zveřejněním a také, zda byste souhlasil s účastí na této tiskové konferenci.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji