Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

příspěvek na zvláštní pomůcku - schodolez

Autor Marcela Voralová
Předmět příspěvek na zvláštní pomůcku - schodolez
Dotaz Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Jedná se o mého tatínky, ročník 1936. Léčí se na řadu chorob, jejichž výčet je velmi dlouhý a v této fázi nepodstatný. Několik let má potíže s rovnováhou. Ještě 5. března jsem jej dopravila na kontrolu k neurologovi, v té době byl s obtížemi schopen stát na nohou, kde bylo naplánováno CT mozku a EEG vyšetření, aby bylo možno posoudit, proč dochází ke zhoršení jeho stability. K těmto vyšetřením již nedošlo, protože byl RZS dopraven do nemocnice v Kutné Hoře, kde se léčil se zánětem žlučníku 3 týdny. po této době byl propuštěn domů jako imobilní, se zavedenou cévkou. Po třech dnech došlo k rapidnímu zhoršení stavu, opět by RZS dopraven do nemocnice, tentokráte na internu pro nespecifikovanou infekci. Během 4 týdenní hospitalizace se ještě přidal oboustranný zápal plic, nicméně i to se nám podařilo zdárně překonat. Od těchto hospitalizací se tatínek na nohy již nepostaví vůbec. Není schopen si sám přesednout ani do křesla, které jsme mu připravili k posteli, ani použít WC křeslo u postele, pouze s pomocí druhé osoby. Požádali jsme ÚP o přiznání invalidity a příspěvku na péči, získal II. stupeň a příspěvek ve výši 4.000,- Kč. Protože bydlí v domě bez výtahu a k bytu vede 21 schodů, požádali jsem o příspěvek na schodolez, abychom ho mohli brát ven. ÚP nám tento příspěvek zamítnul, protože dle posudkové lékařky se nejedná o osobu s těžkou vadou pohybového aparátu. V zákoně se ale říká, že se o takovou osobu jedná, pokud má mimo jiné anatomickou nebo funkční ztrátu končetiny a u něho jde přece o funkční ztrátu obou končetin. Proti rozhodnutí jsem podala odvolání, ale obávám se, že než dojde k jeho projednání bude tu zima a nejsem si jistá jestli příští léto už schodolez budeme moci využít. děkuji za pomoc, v případě potřeby jsem k dispozici na tel. č. 607 151 585 Marcela Voralová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Voralová,

v této fázi Vám nemohu příliš pomoci. je potřeba, abyste neustále se ptala na ÚP, jak je daleko Vaše odvolání, případně byste mohla zkusit odlovit přímo odbor odvolacích agend, MPSV ČR, Podskalská 19, 128 01 Praha, kam se odvolání posílají. Celý systém je administrativně velmi zdlouhavý a já bohužel nejsem schopen takové věci urychlit. Musíte se pokusit sama.

S pozdravem Václav Krása