Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Novela vyhlasky 388/2011 Sb.

Autor Petr
Předmět Novela vyhlasky 388/2011 Sb.
Dotaz

Dobry den,

dnes jsem si procetl navrh novely teto vyhlsdky a je mi tam nejasna jedna vec. Mam diagnozu - prakticka nevidomost obou oci. Loni jsem cerpal prispevek na porizeni zvl. pomucku - Digitalni zvetsovaci lupa. Protoze mam zachovan aspon nejaky zrak a pouzivam hyperokulary, nechal jsem si dat obrovsky 27palcovy IPS mnonitor, ktery me plne vyhovuje. Jsem IT pracovnik a s PC delam kazdy den doma- Mam i zvets. SW. Dle navrhu, jestli to spravne chapu, bych mel jako prakticky nevidomy narok jenom na PC jen z braillskym radkem pro úplne nevidome? Nebo zustane moznost volby dle potreby klienta? Myslim, ze kazdemu vyhovuje neco jineho, a bylo by spravedlive, aby lide meli moznost volby.

Dekuju za odpoved a preji krasny den.

Petr

Odpověd na dotaz:

Dobrý den pane Petře,

 

pan předseda Mgr. Krása mi předal k vyřízení Váš dotaz. Nejdříve je třeba zdůraznit, že zatím jde v případě této vyhlášky pouze o její návrh. Tedy ještě lze uplatnit připomínky. Nechápu sice příliš, jak souvisí Vámi zmíněný monitor s digitální zvětšovací lupou, na kterou jste obdržel příspěvek. Pokud je mi známo, monitor je vždy součástí digitální zvětšovací lupy. Volí se podle konkrétních potřeb žadatele o příspěvek – uživatele pomůcky. V novém návrhu pak zůstává zachována možnost příspěvku na digitální zvětšovací lupu pro následující postižení:

c) těžká slabozrakost obou očí, zraková ostrost s optimální korekcí v intervalu 3/60 (0,05) – lepší než 1/60 (0,02),

d) ztráta jednoho oka nebo ztráta visu jednoho oka se závažnější poruchou zrakových funkcí na druhém oku, visus vidoucího oka roven nebo horší než 6/60 (0,10) nebo koncentrické zúžení zorného pole do 45 stupňů od bodu fixace.

Pro Vaši diagnózu "praktická nevidomost obou očí" novela navrhuje možnost příspěvku na „kamerovou zvětšovací lupu“. Nevím, zda i tato pomůcka je pro Vás vyhovující. Pokud je pro Vás tato informace neúplná, kontaktujte mě prosím na e-mailu: z.zizka@nrzp.cz . Do příp. mailu prosím připojte telefonický kontakt na Vás. Nejlepší samozřejmě bude vše osobně konzultovat. Dopředu však upozorňuji, že vzhledem k tomu, že se u zmíněné vyhlášky zatím jedná pouze o návrh, její podrobnější výklad zatím neznám a ani znát nemůžu.

Věřím, že je tato informace pro Vás dostačující.

 

JUDr. Zdeněk Žižka
Legislativní odbor NRZP ČR
specialista na zdravotnickou problematiku