Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Kompenzační pomůcka pro nevidomé

Autor David Kudláček
Předmět Kompenzační pomůcka pro nevidomé
Dotaz Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak je to s přiznáním kompenzačních pomůcek pro nevidomé. Manželka je prakticky nevidomá a používá i zbytky zraku. Má ZTP/P a plný ID. Manželka si pořádala o elektronickou komunikační pomůcku, tato pomůcka obsahuje iphone 7 plus 128GB + klávesnice Rivo. Bylo ji sděleno, že je to nadstandartní pomůcka i vhledem k tomu, že před dvěma lety ji byla přiznána orientační pomůcka ipad, která má prý podobné funkce. Dále ji bylo sděleno, že má nárok jen na pomůcku iphone řady 6 16 GB v cca hodnotě 18000,-. Jak se můžu proti jejímu tvrzení ohradit nebo jak bych měl postupovat? Předem děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kudláčku,

žádný právní předpis nestanoví konkrétní předmět jako zvláštní pomůcku podle zákona č. 329/2011 Sb. a prováděcí vyhlášky č. 388/2011 Sb. § 9, odst. 10 zákona č. 329/2011 Sb., stanoví, že příspěvek se poskytuje tak, aby plně vyhovoval a splňoval podmínku nejmenší ekonomické náročnosti. Dále v příloze č. 1, vyhlášky č. 388/2011 jsou v oddílu II. vyjmenovány zvláštní pomůcky určené těžce zrakově postiženým osobám. Nikde není uveden typ ani cena. proto se domnívám, že pokud Vaší manželce tato pomůcka nevyhovuje, tak máte právo podat odvolání.Píšete, že Vaší manželce bylo "sděleno" což není žádný termín ze správního řádu. Pokud Vaše manželka podala žádost o příspěvek na konkrétní zvláštní pomlcku, tak je nezbytné, aby správní orgán dokončil řízení a vydal rozhodnutí. Na základě tohoto rozhodnutí máte možnost podat do 15 dnů odvolání proti rozhodnutí. Správní orgán nemůže postupobvat jak píšete, že pouze ústně sdělí nějakou skutečnost. Proto byste měli trvat na vydání rozhodnutí a na základě toho podat odvolání.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji