Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Bezbariérový vstup do rodinného domu

Autor Dáša Hvězdová
Předmět Bezbariérový vstup do rodinného domu
Dotaz

Dobrý den, jsem opatrovnicí svojí sestry (*1963, DMO, ZTP/P, spastická kvadruparéza, mentální retardace, totální inkontinence). Je možné za dnešní legislativy dát příspěvek na pevnou betonovou rampu (=vylití betonu do připraveného šalování)? Rampa 8x1,2m. Nechci nic na elektřinu - plošina. Schodolez je na mě těžký. Pozink rampa je dispozičně a technicky nevhodná. Není problém ve zdr. dokumentaci, žádost je od lékařů schválena, ale s úřednicí na ÚP, která nechce příspěvek poskytnout s odvoláním na to, že jsou to podle ní stavební práce. Dle mého zevrubného zkoumání by se dalo postupovat podle bodů 9 a 13 §9  z.č. 329/2011Sb. (nejmenší ekonomická náročnost - žádám o 150t a "... z hlediska využití je srovnatelná s druhy a typy..."). Jaký názor na to máte? Co byste nám poradil? A ještě jeden krátký dotaz: Může úřednice ÚP bez svolení klienta, bez požádání klienta apod dávat kontakt na žádající klienty firmám, které pomůcky prodávají? Mě to tedy přijde "ne-košer". Děkuji Vám za odpověď. Dáša Hvězdová

Odpověd na dotaz:

Vážený paní Hvězdová,

musím říci, že Váš dotaz není jednoduchý. Předpokládá se, že příspěvek je poskytnut na nějaké zařízení, což asi betonová rampa není. Doporučuji Vám podat doporučeným dopisem žádost o příspěvek a pokud neuspějete, tak podat odvolání. Zkusíme co na to úřad práce.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, 

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se neustálým snižováním státní podpory, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.