Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ZTP/P a dálniční známka

Autor Renata Moutelíková
Předmět ZTP/P a dálniční známka
Dotaz Dobrý den, manžel je držitelem průkazu ZTP/P. Pokud ho vezu do nemocnice k hospitalizaci(léčí se v pražském IKEMU), tak cestou tam nepotřebuji dálniční známku. Jakmile se, ale vracím sama už dálniční známku mít musím, nebo existuje nějaká možnost(třeba potvrzení od nemocnice)abych známku mít nemusela. Máme to do Prahy 100 km. Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů ve Vaší záslužné práci. S pozdravem a přáním hezkého dne Renata Moutelíková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Moutelíková,

zasílám Vám vyjádření poradkyně NRZP ČR k této věci.

Jak je to s výjimkou z placení poplatků za užívání dálnic a rychlostních silnic v ČR pro zdravotně postižené občany ?

Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, § 22, odst. 4, písm. e, jasně říká, že placení poplatku za užívání dálnic a rychlostních silnic nepodléhá motorové vozidlo používané k dopravě těžce zdravotně postižených občanů, kterým byly podle vyhlášky č. 182/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů, přiznány výhody II. stupně, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo III. stupně, pokud držitelem motorového vozidla je postižená osoba sama, nebo osoba jí blízká. Tzn. pokud je zdravotně postižená osoba přepravována ve vozidle, a může se prokázat průkazkou ZTP či ZTP-P, pak vozidlo nemusí být dálniční známkou opatřeno. Jestliže motorové vozidlo není použito k přepravě výše uvedené těžce zdravotně postižené osoby, nelze využívat této výjimky. Snahou zákona bylo pomoci těžce zdravotně postiženým občanům, nikoli však jejich zdravým rodinným příslušníkům.
Pro Vaši informaci uvádíme, že nad rámec zákona bylo dohodnuto s Policejním prezidiem České republiky, že policisté při kontrolách nebudou pokutovat řidiče motorového vozidla, který nebude mít vozidlo opatřeno kupónem (tzv. dálniční známkou), jestliže předloží potvrzení, že osoba jí blízká, která požívá výhody osvobození od poplatku za užití dálnic a silnic pro motorová vozidla, je umístěna v některém zdravotnickém zařízení (např. lázních) nebo zařízení sociální péče a uživatel vozidla pro ni jede nebo se od ní vrací. V tomto případě musí řidič předložit potvrzení vedení předmětného zařízení, že těžce zdravotně postižený občan je pacientem nebo klientem tohoto zařízení. V ostatních případech musíte použít komunikaci nepodléhající zpoplatnění, anebo opatřit motorové vozidlo kupónem (dálniční známkou - např. desetidenní).

protože Vy jste osoba blízká, tak stačí když budete mít potvrzení z IKEMu, že jste diovezla manžela k hospitalizaci. Potom dálniční známku nepotřebujete.

 

S pozdravem Václav Krása