Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

vyúčtování náhrady cestovních nákladů

Autor Marta
Předmět vyúčtování náhrady cestovních nákladů
Dotaz

Dobrý den pane Kráso, obracím se na Vás s tímto svým dotazem. Manžel (držitel průkazky ZTP a téměř 13 let pacient dialýzy) má od svého praktického lékaře vzhledem k jeho vážnému zdravotnímu stavu vystavený formulář vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem, a to na lékařská vyšetření do Prahy. Bydlíme od Prahy cca 190 km a vezla jsem jsem manžela celkem 10x (vyšetření a dvě krátké hospitalizace). Kromě jedné ambulance byly na druhé straně potvrzeny data a vyšetření, nástup a propuštění z hospitalizace. Někde však vidím, že nemám podpis lékaře.  Důvodem toho. proč si Vám dovoluji napsat je to, že právě jedna ambulance tohoto zdravotnického zařízení mi odmítla dát razítko a podpis ke dni lékařské prohlídky na tento formulář s odůvodněním, že "cesťáky" nepotvrzují, protože na to nemají peníze. Když jsem se snažila sestřičce (která toto zde za lékaře vyřizuje, neboť mne při dotazu lékaře na potvrzení na ni odkázal, že to vyřizuje sestřička v ambulanci) říct, že přeci když máme tento formulář od praktického lékaře u nás a že tedy je to na jeho "náklady" nepochodila jsem i když vidí jak na tom manžel je. Sám není schopen již chodit, musím ho z auta naložit na invalidní vozík(půjčený, neboť nemáme) a dovézt až dovnitř ambulance a pomáhat mu prakticky se vším (svlečením atd.). Řekla mi jako důvod, že na to nemají peníze a že k nim jezdí sanitky odevšud skoro z celé republiky a že to platí oni. Znovu jsem jí řekla, že máme cesťák od manželova praktického lékaře, tudíž to nemohou mít jako zdravotnické zařízení v nákladech. Usadila mne s tím, že kdo dá na ceťák razítko, ten to platí. A protože se mi to opravdu nezdá pravdivé tvrzení, dovoluji si prosím napsat Vám tento dotaz. Pokud je to možné, prosím Vás o odpověď. Děkuji Vám za ochotu a trpělivost s problematikou zdravotně postižených, které se příkladně věnujete. Marta

Odpověd na dotaz:

Dobrý den paní Marto,

pan předseda Bc.Krása mi předal k vyřízení Váš dotaz, neboť jsem na NRZP ČR specialistou na zdravotnickou problematiku. Tematika, na kterou se dotazujte, je otázkou limitu lékaře, či zdravotnického zařízení. Jde o limity na úhrady z veřejného zdravotního pojištění, stanovené tzv. „úhradovou vyhláškou“. Při žádostech praktického lékaře o vyšetření, či jakýkoliv zákrok, který pacientovi-pojištěnci potřebuje provést u lékaře-specialisty, provádí úhradu zákroku zdravotní pojišťovna a započítává se do limitu předepisujícímu lékaři. A to přesto, že tento zákrok provádí lékař-specialista, či specializované zdravotnické zařízení. Je  tomu tak i v případě, že si uvedený praktik vyžádá v rámci řešení jednoho zdravotního problému konkrétního pacienta několik zákroků u různých lékařů-specialistů. Pokud v souvislosti s těmito zákroky předepíše i nutnou dopravu soukromým vozidlem pacienta, hradí VZP ČR i tuto dopravu. Stejnými zásadami se řídí všichni předepisující lékaři, tj. nejen „praktičtí lékaři“. Pokud předepíše výkon lékař-specialista, jde úhrada do limitu jemu, či zdravotnickému zařízení, ve kterém pracuje (pokud je zaměstnancem).

Z uvedeného vyplývá, že pokud tzv. „cesťák“ vystavil praktický lékař Vašeho muže a to včetně zpáteční cesty, hradí tento „cesťák“ VZP ČR z limitu praktického lékaře. Zařízení razítkem potvrzuje pouze to, že se Váš pán k úkonu dostavil a že mu byl vykonán. Dle mého názoru si sestřička, která argumentovala zátěží limitu jejich zařízení, trochu popletla situaci. Limit by to jejich zdravotnickému zařízení zatížilo pouze v případě, že by praktikem nebyla předepsána zpáteční cesta a zařízení samo zajišťovalo odvoz pacientovi domů. Případně ve chvíli, kdy by si zařízení samo objednalo Vašeho pána ke kontrole (samo by si určilo potřebu tohoto zákroku), nebo ho chtělo nechat převézt ještě do jiného zdravotnického zařízení. O tuto situaci však u Vás nešlo.

Blíže o této problematice je možné se dočíst na webových stránkách VZP ČR zde: http://www.vzp.cz/poskytovatele/infoservis-a-akcent/infoservis/infoservis-05-2011/vykazovani-a-uhrada-zdravotni-dopravy-a-nahrad-cestovnich-nakladu

 

JUDr. Zdeněk Žižka
Legislativní odbor NRZP ČR