Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Výluky

Autor Ilona Valová
Předmět Výluky
Dotaz

Vážený pane, začíná léto a na železnici je spousta výluk pro nás vozíčkáře bez auta to znamená znemožnění cestování, jelikož většinou na výlukách nelze přepravovat cestující na vozíku. Šlo by apelovat na dráhy aby na každou výluku objednali alespoň jeden bezbariérový autobus? Myslím, že by řešení bylo také vzít pár mobilních zvedacích plošin ze stanic kde jezdí bezbariérové vlaky a operativně je umístit tam kde nelze objednat bezbariérový autobus a vozíčkář by mohl být naložen do prostoru pro kočárky mobilní zvedací plošinou.

Zároveň se chci zeptat kdy začnete tlačit na stát, kraje a dopravce aby už přestali nakupovat bariérové autobusy, ale kupovali bezbariérové, to by také bylo řešení pro výluky pokud by byla většina autobus bezbariérových. V současné době si dopravci i nadále nakupují bariérové autobusy a bezbariérové koupí jen tam kde dostanou evropské dotace. Vůbec od Vás není slyšet žádná kritika k nákupu bariérových autobusů ani není vidět žádná aktivita k nákupu bezbariérových autobusů. Omlouvám se pokud nějakou aktivitu vyvjíte, ale myslím, že by bylo vhodné informovat o tom i na stránkách NRZP, zavést anketu zda to vozíčkáře omezuje, více se angažovat v této věci c tisku. Bariérové autobusy jsou velké omezení. Byla jsem na návštěvě v Ústeckém kraji kde jsou nyní všechny autobusy bezbariérové a ta svoboda pohybu je neuvěřitelná, je to něco co je prostě jen těžko uvěřitelné, mohla jsem cestovat sama a kdykoliv, velmi bych chtěla poděkovat Ústeckému kraji, který se v této věci angažoval a myslím, že Vy osobně byste měl za vozíčkáře poděkovat také, mysllím si, že je velká ostuda když se něco takového zavede a od největší organizace zastupující vozíčkáře není slyšet nic. S pozdravem Ilona Valová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Valová,

to je dobrý podnět, abychom apelovali na dráhy s tím, že při výlukách by měly nasazovat také bezbariérové autobusy. Pokud jde o nákup bezbariérových autobusů na meziměstkých linkách, tak to je opravdu problém, protože i podle EU se tato výměna může dít postupně a předpokládáme, že dříve jak po roce 2020 se situace výrazně nezmění. Ale samozřejmě, že se snažíme apelovat na všechny kraje, aby při smlouvách o poskytování veřejné služby apelovaly na provozovatele autobusové dopravy s tím, že mají nakupovat bezbariérové autobusy.

S pozdravem Václav Krása