Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Vyhrazené parkování pouze pro řidiče

Autor Alena
Předmět Vyhrazené parkování pouze pro řidiče
Dotaz Dobrý den pane Kráso. Už od roku 1995 mám vyhrazené parkovací místo před domem. V roce 2000 jsme se stěhovali. Tenkrát ještě nebylo vše tak přísně vyhraňováno jako dnes. A tak když jsme na odboru dopravy žádali o přemístění vyhrazeného parkoviště, nikdo nechtěl žádnou žádost a nedostali jsme ani žádné potvrzení o přemístění. Pracovník z odboru dopravy jen prostě značku "přepíchnul" o kus dál. Stěhovali jsme se do vzdálenosti o jednu autobusovou zastávku ve stejné čtvrti. Bílé značení na silnici jsme si nechali označit a zaplatili ze svého, jak se to dříve dělalo a děláme to dodnes. Teď mi kamarádka říkala, že musí každé dva roky žádat o prodloužení parkovacího místa na Policii a že dokonce na vyhrazené parkovací místo má nárok jen ten, kdo je invalidní a současně řídí vozidlo (což já nejsem, vozí mě manžel) a ona taky ne, právě proto jí prý místo budou rušit z důvodu nedostatku parkovacích ploch před jejich domem. Já jsem teď dostala příspěvek na nové auto a chtěla jsem dát věci do pořádku, až ho zakoupíme, ale kamarádka mi radí - mlč a buď ráda. No, nechci podvádět, ale ani nechci přijít o místo, protože nedovedu si představit, že by mě manžel postavil při náledí před dům, pak by šel někam pro auto, objel celý blok a naložil mě. Bydlíme v paneláku a tam je pouze jednosměrka, takže by opravdu musel objet celý blok, pokud by vše výše uvedené bylo tak, jak říká kamarádka. Mám ale ještě jednu specialitu - silnice před panelákem je naše vlastnictví (obyvatel domu), neboť město nám ji prodalo. Tak tam máme výhradní právo parkování jako obyvatelé a já ještě navíc své vyhrazené vozíčkářské. Můžete mi prosím napsat, co z toho vyplývá pro mě a co mám udělat nebo raději neudělat? Moc děkuji za odpověď a současně se omlouvám, že jsem toho napsala tolik, ale jinak se to vysvětlit nedalo.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Aleno,

¨vůbec nevím, že by nějaký zákon nově upravoval přiznávání vyhrazených parkovacích míst. tato záležitost je plně v kompetencí obcí s tím, že ke každému parkovacímu místu se vyjadřuje Policie ČR, a to z hlediska bezpečnosti silničního provozu. Pokud v nějakém městě si určí, že žádost je potřeba obnovovat po 2 letech, tak je to rozhodnutí obce, ale nevyplývá to z žádného zákona. proto si myslím, že můžete být v klidu.

Pokud jde o vaši kamarádku, domnívám se, že by měla jednat s městem a žádat vysvětlení takového postupu.

S pozdravem Václav Krása