Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Vlaky, parkování, MHD Jihlava

Autor Jan Novotný
Předmět Vlaky, parkování, MHD Jihlava
Dotaz

Vážený pane Krása především Vám chci popřát vše dobré do roku 2014 a podělit se s Vámi o 3 problémy, které věřím netrápí jen mne. 

1) Kdy budete mít jednání s ČD a jaké jim budete předkládat problémy? Domnívám se, že je s přepravou na ČD několik hlavních problému. První a největším je objednávka přepravy,která způsobuje velké zlo,mnoha lidem včetně mě se nelíbí a ĆD většinou nikoho kdo lhůtu nedodrží nepřepraví i přesto, že je to technicky možné.Je třeba aby byl přepraven vozíčkář vždy když je to technicky možné(řazen vhodný vůz a zaměstnanec obsluhující plošinu má pracovní dobu) bez jakýchkoliv průtahů ať už 24 hodin dodržel nebo ne.Přijde mi trapné a ponižující přijde-li vozíčkář na nádraží a chce někam jet a pokladní ho pošle domů protože to nevěděli 24 hodin dopředu. Stejně tak je ještě trapnější kdy vozíčkáře nakládá asistent ručně a vedle stojí plošina, která se nepoužije i přesto že zaměstnanec ČD stojí vedle ní a nakládá balíky do vlaku a to z důvodu, že to nebylo nahlášeno 24 hodin dopředu. Další problém je, že objednávku mnohdy nedostanou všechny strany a ty se odvolávají na lhůtu 24 hodin, jsou mnohdy vulgární a za vše může vozíčkář,který není schopen to nahlásit 24 hodin dopředu.Pokud se cestuje do práce nelze lhůtu 24 hodin dodržet.Další problém je,že díky objednávce 24 hodin dopředu se musí vědět jestli vozíčkář pojede a tak musí být na nádraží 30 min. předem a nikoho nezajímá, že přípoje tak dělané nejsou a především v menších městech nejezdí MHD každých 5 min.Pokud vozíčkář zapomene zrušit objednanou přepravu tak je též zle to se totiž nikdy nesmí stát a je to hrůza. Je třeba ukončit tyto naprosto trapné a ponižující problémy točící se kolem lhůty 24 hodin. Vozíčkář je cestující jako každý jiný a má právo být přepraven kdykoliv je-li to technicky možné!

2)Parkování trápí také spoustu osob OZP a přitom situace není vůbec jednoduše řešitelná. Samozřejmě by bylo na místě více kontrol, ale je třeba též řešit další problémy. Velká spousta aut s novým evropským průkazem má ve voze průkaz tak, že není vidět vydávající orgán, platnost a číslo průkazu takové vozidlo by mělo být považováno za vůz bez parkovacího průkazu, jelikož to dává velký prostor pro zneužití. Další problém je, že na uzavřených soukromých pozemcím nelze pokutovat tedy v praxi obchodní centrum se závorou a podzemními garážemi. Mnoho míst je též špatně označeno a to i pro soukromé osoby tzv. na RZ vozidla kdy chybí vodorovné DZ nebo svislé DZ případně je kombinováno vodorovné DZ V10e a V10f což tvoří místo okamžitě neplatným(především v Praze to má hodně míst pro zdravotně postižené vyhrazených konkrétní SPZ vozu) Velmi nevhodně se řeší vyhrazení parkovacího místa zdravotně postiženým před domem. Nemělo by se vyhrazovat na RZ vozidla, ale na číslo parkovacího průkazu kdy policie zkontroluje zda souhlasí číslo parkovacího průkazu a zdravotně postižená osoba může parkovat s jakýmkoliv vozidlem. Místo se vyhrazuje pro zdravotně postiženou osobu nikoliv pro konkrétní vozidlo jako třeba u firemních rezervací a mnohdy jsou rezervace pro firmy řešeny dodatkovou tabulkou se jménem firmy tedy i firma si může střídat vozidla a sama určuje, která vozidla nejsou její. Parkovací místa na číslo parkovacího průkazu fungují úspěšně v Havlíčkově Brodě(zdravotně postižená osoba si sama zavolá, že tam neparkuje ona ale někdo jiný). Mělo by se rozšířit po celé ČR aby se zabránilo podvodům s RZ kdy i já jsem z důvodu abych mohl parkovat před domem nechal kamaráda aby mi přehodil RZ u půjčeného a mého vozidla v opravě. Nechci se ani domýšlet co by se stalo kdyby mě zastavila policie, ale bohužel potřebuji parkovat před domem.

3)Jelikož jsem se dnes octl v Jihlavě a jsem na vozíku a četl jsem o problémech vozíčkářů, rozhodl jsem se jí vyzkoušet bez doprovodu(cestuji sám, doprovod nemám a mám mech.vozík) i když jsem přijel svým autem. Při cestě tam mi 3 trolejbusy ujely na mé mávnutí u označníku zastávky řidič nereagoval a nepřišel(stejně tak na zmáčknutí tlačítka vozíčkáře).U čtvrtého jsem poprosil paní aby šla za řidičem a požádala ho aby mi sklopil plošinu(řidič paní seřval což bylo slyšet až ven jiný nastoupěj sami tak si ho tam vyvez sama kurva) načež mi to paní celá roztřešená šla říct a řidič zavřel dveře a odjel.Inu jsem zvyklý na ledacos a rozhodně to nebyla ta nejsilnější slova co jsem slyšel na vyklopení plošiny, ale i přesto to není normální. Řidič pátého trolejbusu mi již plošinu na mé mávnutí sklopil bez řečí. Na cestě zpět jsem byl odhodlán nenechat ujet ani jeden trolejbus. Vyhlédl jsem si pána a vysvětlil mu, že potřebuji aby zašel za řidičem at mi sklopí plošinu a řekne mu ještě, že není můj doprovod. (Řidič tedy vylezl a povídá a to vás tam nemohl hodit ten chlap?Já stejně nevim jak to vyklopim.) Vyklopil to šroubovákem a při výstupu nezapomněl poznamenat, že bych to určitě vyjel sám. Na to se dá říct, jen že je škoda když už je skoro celá MHD bezbariérová a člověk stejně nemusí jet. Je zvláštní když nejedu protože mi někdo nesklopí plošinu než že bych čekal který vůz bude mít plošinu, ale je úžasný pocit přijít na zastávku a vedět, že přijede vůz s plošinou. Určitě to chce situaci zlepšit když už má Jihlava tolik bezbariérových vozidel, poté se vozíčkářům v Jihlavě bude cestovat naprosto výborně a věřím, že podaří-li se to zlepšit možná bych i uvažoval o stěhování i když Jihlavské chodníky jsou povětšinou tragédie. Na druhou stranu i Ostrava nemá chodníky Ok a silnice jsou všude stejné.

S přáním hezkého dne

Jan Novotný Ostrava

 

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Novotný,

jednání s ČD se uskuteční 15. ledna. Zde budeme řešit pouze problémy železniční dopravy. Pokud jde o způsob stanovení parkovacích míst v obcích, záleží zcela na nich, jaký systém si zvolí. Tuto věc žádný zákon neupravuje. Vaše zkušenosti z Jihlavy jsou velmi závažné. Doporučuji, abyste mi tuto věc popsal i se spojením na Vás na můj e-mail: v.krasa@nrzp.cz. Zadám Krajské radě ZP kraje Vysočina, aby tuto věc projednala s vedením města.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.