Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Vlak a parkování

Autor Eva
Předmět Vlak a parkování
Dotaz

Vážený pane dovolte abych Vám přiblížila zkušenost s cestováním na ČD. Mám dceru, která je na vozíku a je lehce mentálně postižená. Občas cestuje vlakem sama a už se nám stalo, že jí zaměstanci sundávali ručně aniž by se jí zeptali či dokonce zanechali svého jednání i přes její námitky, že si to nepřeje a to se slovy, že plošina zbytečně zdržuje a ona se nemusí bát. Považuji toto za naprosto nepřijnatelné, vžďyť plošina vlak nezdržuje je-li funkční a zaměstanci jí umí ovládat. Problém však je, že mnoho zaměstnanců prošlo školením, ale i přesto nejsou schopni plošinu obsloužit a poté si ještě stěžují, že jsou plošiny poruchové. Nevíte jak takové školení probíhá? Myslím, že by pomohlo ruční vykládku zaměstancům přísně zakázat a praktikovat to pouze v předem definovaných vyjímečných případech, které by poté museli být nahlášeny na GŘ kde by bylo zjištěno zakládají-li se na pravdě. Domnívám se, že by poté ubylo případů kdy by zaměstananci řekli, že plošina nefunguje rovnou aby s ní nemuseli manipulovat. Samozřejmě problémů je víc, ale bohužel nástupiště a vlaky se neupraví přes noc a lze pochválit ČD i SŽDC, že se tak postupně děje, ČD je bohužel stále jediný dopravce který nabízí meziměstské cestování vozíčkářů což je škoda. Chtěla jsem se také zeptat na řídící vozy Sysel, které jsou vhodné pro přepravu vozíčkářů, ale nemají vlastní plošinu. Myslíte, že by šla doplnit do těchto vozů? Jezdí na trase Ústí nad Labem západ až Kolín, ale pro vozíčkáře jsou bez vozidlové plošiny prakticky nepoužitelné, jelikož zvedací plošinu má jen stanice Kolín tedy vozíčkář nenastoupí nebo nebvystoupí bez vozidlové plošiny. Myslíte, že by šlo zkrátit lhůtu pro objednání mobilní plošiny z 24 hodin třeba na 12 nebo 8 hodi npřed odjezdem?

Chtěla bych také upozornit na problém s parkovacími místy, které mají všechny zdravotně postižené osoby ve většině měst ČR, které mají vyhrazené místo před domem. Nemohou zde parkovat například s náhradním vozidlem, protože je na značce jiná SPZ a věřtě, že strážnici to netolerují. Byla bych ráda kdyby se NRZP pokusila vyjednávat s městy aby na značkách nebylo SPZ vozidla, ale číslo evropského parkovacího průkazu osoby pro které je místo vyhrazené, tak bude moct místo využívat osoba pro kterou je vyhrazeno s jakýmkoliv vozidlem a strážníci to mohou zkontrolovat zda souhlasí číslo parkovacího průkazu v autě s číslem na dopravní značce.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Evo,

napsala jste mi toho hodně. Chápu, že doprava je problém. Školení pracovníků s ČD připravujeme, protože to vidím jako věc velmi důležitou. Chápu, že se bojíte, aby Vaší dceru snášeli ručně. Pokud jde o druh vozidel, tak to jsou technické záležitosti, které neumím vyřešit, protože do každého vagónu nelze montovat plošiny.

Pokud jde o vyhrazené místo na určité SPZ, tak to skutečně není možné, abyste na něm stála s náhradním vozem.  To by se v tom nikdo nevyznal. Chápu, že Vám to může dělat problém, ale tato možnost by byla natolik zneužívaná, že to prostě nejde.

S pozdravem Václav Krása

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.