Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Uznání slevy z jízdného na ZTP/P

Autor Jiří Přecechtěl
Předmět Uznání slevy z jízdného na ZTP/P
Dotaz

Dobrý den pane Krása, poslední dobou se setkávám s problémem kdy autobusoví dopravci odmítají poskytnout slevu na jízdném pro mě a mého průvodce na průkazku ZTP/P. Konkrétně se mi to stalo na trase Praha - Brno. Řidiči se vymlouvají že se jedná o mezinárodní linku (jeli Praha - Brno a dále na Slovensko) ale myslím si že pokud je linka vedena na našem území se zastavováním, jedná se v tomto případě o vnitrostátní vedení linky. Pochopil bych odmítnutí uznání slevy pokud bych jel z Prahy na Slovensko, zde by šlo říci že jsem cestujícím mezinárodní linky. Mezinárodní vlaky také jezdí z a do zahraničí a běžně na našem území lze uplatnit v těchto vlacích slevu pro ZTP/P neboť v dané chvíli se jedná o vnitrostátní linku. Zajímá mě, zda-li není odmítnutí slevy pro ZTP/P v autobusech v tomhle případě protiprávní. Děkuji za odpověď, Jiří Přecechtěl.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Přecechtěle,

na území našeho státu platí předpisy České republiky. Tudíž, pokud jede dopravní spoj do zahraničí, tak na našem území musí být respektovány naše zákonné normy. Doporučuji, abyste si požádal o písemné stanovisko dopravce, pokud opět budete přesvědčován, že dopravní spoj je mezinárodní a tudí platí nějaká jiná pravidla. Písemné stanovisko se dá využít v rámci stížnosti.

S pozdravem Václav Krása