Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Průvodce ZTP - P

Autor Jitka
Předmět Průvodce ZTP - P
Dotaz

Dobrý den, vím, že věk průvodce osoby ZTP - P není nikde stanoven, kdo ale v autobuse je oprávněn posoudit schopnost plnit funkci průvodce.  Jedná se konkrétně o případ, kdy starší osoba ZTP - P, s dvěma vnoučaty do 6 let za jedno dítě neplatí - věk do 6 let a druhé (za které by měla zaplatit poloviční podle podmínek přepravce) jí tady dělá průvodce.

Druhý problém, s kterým se manžel jako řidič setkává je cestování osoby ZTP - P bez průvodce,  kdy tato osoba pro svůj handicap není schopna respektovat jeho pokyny a ohrožuje zdraví své i ostatních cestujících.   Je oprávněn požadovat, aby cestoval pouze s průvodcem, kdo je zodpovědný za bezpečnost této osoby., je to řidič, pokud ho vezme do autobusu bez průvodce?

Děkuji za odpovědi, je v zájmu obou stran tj. mého manžela i zmíněných osob vědět, jak se zachovat v podobných situacích.

Manžel již řešil stížnosti cestujích na chování handicapované osoby (oprávněné), ale sám nebyl schopen ji ukáznit.

Jitka

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jitko,

žádný zákon nestanoví a ani nemůže stanovit povinnost osoby s průkazem ZTP/P, aby jezdila s průvodcem. Je to vždy na lidské ohleduplnosti a schopnosti posoudit schopnosti. Váš manžel by mohl požádat vedení dopravního podniku, aby prostřednictvím obce kontaktovali příbuzné, té osoby, která ruší jízdu z důvodu zdravotního stavu, aby ji příště někdo doprovázel. Jinou cestu nevidím.

S pozdravem Václav Krása