Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

průvodce držitele průkazu ZTP/P

Autor Sedláček Luboš
Předmět průvodce držitele průkazu ZTP/P
Dotaz Vážený pane Kráso obracím se na Vás s dotazem ohledně nutnosti mít vždy průvodce. Pracuji jako řidič autobusu, jak MHD, tak i meziměstské linky. Když mě nastoupí do autobusu osoba, která je držitelem průkazu ZTP/P (a vozím tyto osoby denně),tak většinou cestují bez doprovodu. Pokud má držitel vystavenou průkazku ZTP/P, tak dle mého soudu by měl vždy cestovat pouze s doprovodem. Přece já, ani ostatní cestující nevíme, co má tato osoba za zdravotní potíže, a jak se případně zachovat. Otázka teda zní: Jak je to s doprovodem, je povinný, či nikoliv? Děkuji Vám za odpověď Sedláček Luboš Kladno

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Sedláčku,

průkaz ZTP/P umožňuje osobě se zdravotním postižením, aby jí například v dopravě, doprovázel průvodce, který potom nehradí náklady jízdného. Zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se ZP však nestanovín žádnou povinnost osobám se zdravotním postižením, aby je tento průvodce musel doprovázet. Je to pouze možnost a záleží pouze na jejich posouzení, zda tuto možnost využijí. Pokud některý cestující jako držitel průkazu ZTP/P má obtíže dostat se do dopravního prostředku a spoléhá na Vaší pomoc, tak Vy vzásadě jej můžete upozornit a požádat, aby na příště si zajistil průvodce. Nemůžete mu však z tohoto důvodu odepřít dopravu.

S pozdravem Václav Krása