Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

průkazy tělesně postižených v rámci EU

Autor Vladimír Pacl
Předmět průkazy tělesně postižených v rámci EU
Dotaz

Je mi 82 let a jsem držitelem průkaz ZTP i průkazu 01 pro osobní automobil. Je mi známo, že průkaz 01 platí pro možnost parkování na vyhražených místech v celé EU. Rád bych věděl, jak je to s další výhodou možnost jízdy po dálnici bez dálniční známky v sousedních zemích - Slovernsko -Rakouisko, Maďarsko a další země EU.

V řadě zemí EU respektují váš tělesný stav při pohledu na skutečnost jak se pohybujete a jak jste starý. Někde stačí pouze dokázat, že jste starší než 65 let, jinde se dožadují průkazu dokazujícího stupeň  tělesného poškození (např.Rakousko). Jak tuto situaci řešit - existuje mezinárodní průkaz?

Děkuji za radu a přeji vše dobré do další činnosti i vlídné jaro

Zdraví Vladimír Pacl

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Pacle,

označení O1 nemá žádnou platnost vůči dálničním poplatkům mimo území ČR. To znamená, že kromě ČR musíte všude dálniční poplatky platit.

S pozdravem Václav Krása