Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

proplaceni cestovniho listku

Autor lenka
Předmět proplaceni cestovniho listku
Dotaz dcera je ztp-p.mame jet do brna na odstraneniho zubniho kamene v celkove anestezii.vlastni auto nemame,tak si pujcime od bratra.kdyz budu mit orazitkovany cestak,tak je mozne ze me jej pojistovna proplati,aj kdyz budu u zubarky platit za zakrok.nase prijmy nejsou moc slavne.

Odpověd na dotaz:

Dobrý den paní Lenko, 

pan předseda Mgr. Krása mi předal k vyřízení Váš dotaz. K Vašemu dotazu mohou obecně sdělit, že úhrada dopravy Vaší dcery k ošetření u zubního lékaře je v zásadě možná. Nepíšete mi však podrobnosti, takže nejsem schopen posoudit, zda tomu tak ve Vašem konkrétním případě opravdu je. Podle § 37, zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění má pojištěnec nárok na úhradu přepravy k ošetření a dle § 36 i v případě pokud se rozhodne pro dopravu soukromým vozidlem, řízeným jinou osobu a současně pokud mu ošetřující lékař (ve Vašem případě zubař, ke kterému jedete) takovou dopravu schválí. Základním předpokladem pro možnost úhrady ale je, že se jedná o přepravu ke smluvnímu poskytovateli zdravotních služeb nebo od něho. Zde je tedy klíčové, zda lékař, ke kterému jedete má smlouvu s pojišťovnou u které je dcera pojištěna, či nikoliv. V případě, že by s ní smlouvu neměl, není možné, aby pojišťovna hradila dopravu k tomuto ošetření.

Pokud tedy zmíněné podmínky splníte, máte však ze zákona nárok na úhradu cestovních nákladů ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen požadované zdravotní služby poskytnout. V praxi se jedná nejčastěji o vzdálenost 25-35 km. Nejvíce za kilometr je hrazeno do vzdálenosti 25 km. Poté se úhrada za kilometr snižuje. Nepíšete, odkud chcete k zubaři do Brna jet, takže nedokážu posoudit, o jakou vzdálenost se jedná. Musíte však počítat s tím, že pokud je ve Vašem okolí dostatek smluvních stomatologů, kteří by byli schopni stejné ošetření poskytnout, musíte velmi dobře zdůvodnit, proč chcete cestovat za stomatologem až do Brna. Proč nevyužijete služeb některého z bližších poskytovatelů.

Ve Vašem případě bude nejspíš nutno argumentovat tím, že Vaše dcera není schopna zákrok podstoupit bez celkové anestezie a že bližší smluvní poskytovatel (zubař) není schopen tento zákrok, v jejím případě, v celkové anestezii provést. Proto je pro Vás brněnské pracoviště nejbližším poskytovatelem a tudíž splňujete zákonný požadavek na úhradu cestovného k nejbližšímu poskytovateli.

 

JUDr. Zdeněk Žižka
Legislativní odbor NRZP ČR
specialista na zdravotnickou problematiku