Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Proč osoby se ZTP nebo ZTP/P nemohou používat veřejnou hromadnou?

Autor Marcela Maříková
Předmět Proč osoby se ZTP nebo ZTP/P nemohou používat veřejnou hromadnou?
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,
před nedávnem jsem četla dotaz paní Adámkové, která žádala řešení ohledně přeplněných vlaků. Výňatek z textu:
Vlaky jsou teď plne starobnich duchodců, ti si jezdí za levno, ale invalida si nema ani kam sednout 
Vy jste ji odpověděl mimo jiné toto:
Slevy pro osoby se zdravotním postižením jsou pro ty občany, kteří mají problém s mobilitou a nemohou používat veřejnou hromadnou dopravu. To jsou ti lidé, kteří mají přiznaný průkaz ZTP nebo ZTP/P.
Myslíte vážně, že invalidé s průkazy ZTP nebo ZTP/P nemohou používat veřejnou hromadnou dopravu? Nebo je to jen lidsky pochopitelný překlep?
Nedotazovala bych se, kdyby mi bývalá kolegyně nevyprávěla, jak "musela bojovat" o příspěvek na péči a průkazku ZTP/P. Pani úřednice se pohoršovala nad tím, že i s doprovodem jezdí v MHD k lékaři. Kolegyně je po mrtvici, a mimo jiné onemocnění má i dlouhodobé psychické problémy. K chůzi musí používat hůl. Bohužel mě nenapadlo zeptat se, na jakou dg. dostala ID 3., teda pokud to má nějaký zásadní význam pro posuzování. Mě to překvapilo, protože vím, že PnP a ZTP se na sebe nevážou.
Můžete objasnit jak to tedy je?
Moc děkuji a přeji Vám hodně zdraví. Marcela Maříková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Maříková,

myslím si, že jste dala dvě věci dohromady, které jsou rozdílné, a to dopravu a nárok na průkazy OZP. Nárok na průkaz ZTP nebo ZTP/P májí soby, které mají problémy s mobilitou nebo orientací a mimo jiné mohou obtížně používat bariérovou veřejnou dopravu. Tím není řečeno, že jí nemohou používat. Chtěl jsem laicky příblížit nárok na průkaz ZTP nebo ZTP/P. Naopak, pokud lidé se zdravotním postižením používají veřejnou hromadnou dfopravu, tak je to dobře, a proto jsou také slevy pro držitele průkazů. Jedná se skutečně o nedorozumnění.

S pozdravem Václav Krása