Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Přeprava v Praze

Autor Renata Dostálová
Předmět Přeprava v Praze
Dotaz

Dobrý Den pane Krása chci se na Vás obrátit s žádostí o pomoc. V Praze zajišťuje společnost SOCIETA přepravu vozíčkářů, ale jen těch kteří mají trvalé bydliště v Praze nebo v obcích Středočeského kraje. Není však možné přepravit vozíčkáře, který v Praze má pronajatý byt nebo potřebuje přepravit například ze školy, z pracoviště na nádraží. Tedy vozíčkáři s trvalým byslištěm mohou v Praze cestovat za 32 kč minibusem a vozíčkáři bez trvalého bydliště mají smůlu pokud tedy nechtějí platit 33 kč za km což je poměrně drahé a v situaci kdy člověk žije prakticky ,,od výplaty k výplatě" nepřijatelné. Bohužel MHD vždy nelze použít, například když v metru nefunguje výtah a mnohdy jiná trasa neexistuje. Cestuji do práce v Praze, ale nebydlím zde a dojíždím vlakem. Už se mi stalo, že v metru nejel výtah a musela jsem spát na nádraží, protože na kilometrický ceník nemám dost peněz a za 32 kč mě bez trvalého bydliště nepřepraví. Proto Vás chci požádat zda by bylo možné se společností SOCIETA a s Ropidem vyjednat možnost této přepravy i pro vozíčkáře, kteří nemají trvalé bydliště v Praze alespoň v situacích kdy například nepojede výtah v metru?

Dále bych chtěla ještě upozornit, České dráhy prodávají InKartu s aplikací IN 25 kdy je InKarta levnější pro mladé od 15 do 26 let, tuto slevu však nemohou využít mladí držitelé průkazu ZTP a ZTP/P , kteří si musí zakoupit aplikaci za plnou cenu. Přijde mi to poněkud diskriminační, jelikož mladí držitelé mohou tuto slevu využít a dále jí zkombinovat i ze žákovským průkazem(jde především o to ulevit mladším lidem, kteří studuí a vůbec v životě začínají), avšak držitel průkazu ZTP od 15 do 26 let  si jí za sníženou cenu koupit nesmí a musí platit plnou slevu. Dráhy to vysvětlují, že nelze kombinovat více slev, ale např. v případě žákovského průkazu a slevy In 25 to jde. Držitelé průkazů ZTP mají levnější dopravu především z důvodu, že mohou veřenou dopravu využívat mnohdy pouze s velkými omezeními, vozíčkáři nemohou jet každým vlakem, musí se hlásit dopředu mnohdy jedou v zavazadlovém oddíle atd. ale domnívám se, že by na InKartu za sníženou cenu měli mít nárok i mladí držitelé průkazu ZTP a ZTP/P v opačném případě mi přijde, že je toto opatření diskriminační.
Chci se zeptat zda by bylo možné s ČD dohodnout možnost nákupu traťových jízdenek pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P se slevou 75 procent. V současné době při pravidelném dojíždění si držitel průkazu ZTP a ZTP/P může zakoupit traťovou jízdenku pouze se slevou 25 procent a to se nevyplatí, jinými slovy držitel průkazu ZTP a ZTP/P je nucen si každý den kupovat novou a novou jízdenku přitom by stačilo koupit si jen jednu a právě u držitelů průkazu ZTP a ZTP/P je nákup jízdenek ne vždy snadnou záležitostí, přístup k pokladní přepážce, ovládání eshopu, manipulace s penězi nebo platební kartou a měsíční jízdenky může držiteli koupit i jiná osoba. Případně by možná stačilo dohodnout snížení ceny aplikace IN 100 procent pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P na přijatelnou cenu kdy by si držitel průkazu ZTP a ZTP/P zakoupil jednu aplikaci na celý rok a mohl by dál jezdit bez zakupování jízdních dokladů. Nevím však kolik držitelů průkazů ZTP a ZTP/P dojíždí denně tedy kolik by se takových dokladů prodalo, ale domnívám se že i kdyby jich bylo jen pár, jednalo by se o usnadnění cestování. Sám si jistě dovedete představit, že zakupování jízdních dokladů každý den není příjemné.

Děkuji za pomoc Dostálová R.

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Dostálová,

Váš požadavek na dopravu Society se mi zdá logický. Pokud jde o slevu na železnici, tak držitel průkazu ZTP má slevu na dopravě 75 %, a tudíž si nedovedu představit, jak by šlo zkombinovat tuto slevu s další slevou pro mladé. Každá skupina je jiná a myslím si, že nelze slučovat více slev dohromady. Pokud jde o průkaz ZTP/P, tak osoba se zdravotním postižením má 75 % sklevu na dopravě a průvodce neplatí žádné jízdné. Takže se přiznám, že v této věci příliš Vašemu požadavku nerozumím.

S pozdravem Václav Krása

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.