Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Pracovní neschopnost

Autor
Předmět Pracovní neschopnost
Dotaz

Dobrý den.Mám dotaz jak dlouho může trvat PN ,obvodní lékařka mi sdělila,že po 180 dnech se krátí nemocenské dávky.Nikde jsem se o tom nedočetla,všude jsou jen výpočty nemocenských dávek.Předem děkuji .

Odpověd na dotaz:

Vážená paní,

vzhledem k nepřítomnosti pana předsedy jsem převzala Váš dotaz k vyřízení a sděluji následující.

Je třeba rozlišit pracovní neschopnost a dobu vyplácení nemocenského, což není totéž. Doba pracovní neschopnosti je dána zdravotním stavem, tedy může trvat i poté, co byla vyčerpána podpůrčí doba nemocenského.

Co se týče délky podpůrčí doby nemocenského , činí maximálně 380 dní. Do této doby se však započítávají i předchozí pracovní neschopnosti, pokud spadají do období 380 dnů před vznikem pracovní neschopnosti. V mimořádných případech lze na základě rozhodnutí OSSZ podpůrčí dobu prodloužit.

Trochu jiná situace je u příjemců starobního nebo plného invalidního důchodu. Tam je podpůrčí doba pouze 70 dnů.

S pozdravem.

Mgr. Ivana Šťastná

poradce NRZP ČR

tel: 266 753 422