Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

povinná výbava invalidního vozíku, jízda na pozemní komunikaci

Autor Lenka Lumpeová
Předmět povinná výbava invalidního vozíku, jízda na pozemní komunikaci
Dotaz

Vážený pane Kráso,

zajímalo by mě, na které straně pozemní komunikace se smí pohybovat člověk na invalidním vozíku. Ze zákona 361/2000 Sb. mi vyplývá, že takový člověk, kterého zákon bere jako chodce, smí jezdit s vozíkem na obou stranách vozovky - vlevo dle § 53/3 a vpravo dle § 53/6. Zdá se mi to ale divné, tak nevím...

Můžete mi napsat, zda existuje nějaká norma, která by stanovovala povinnou výbav invalidního vozíku pro případ, že se tento pohybuje na pozemní komunikaci? Snažila jsem se to najít, ale na nic jsem nenarazila. Vozík není motorovým ani nemotorovým vozidlem. Je někde stanoveno např. , že by měl být vozík vybaven odrazkami případně světlem pro jízdu v noci či za snížené viditelnosti?

Děkuji za odpovědi, s pozdravem Lenka.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lumpeová,

zákon č. 361 umožňuje jezdit ortopedickým vozíkem po obou stranách vozovky. Tak jak jste si to našla je to správné. Žádný předpis nestanoví vybavení vozíku při jízdě za snížené viditelnosti. Přesto je pochopitelně lepší mít odrazky, případně světlo.

S pozdravem Václav Krása