Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Podnět

Autor Jan
Předmět Podnět
Dotaz

Dobrý Den, všiml jsem si, že některé kraje chystají tendry na zajištění autobusové dopravy. Bylo by možné s kraji vyjednat aby do podmínek zadávacího řízení bylo vloženo, že požadují bezbariérová vozidla(nízkopodlažní s plošinou nebo vysoké s výtahem) spolu se zajištěním funkčnosti těchto zařízení pro nástup osoby na vozíku po celou dobu kontraktu? Dopravci jsou schopni toto zajistit a pro vozíčkáře by se rozšířila možnost cestování.  Kraje dopravce dotují, jedná se o veřejnou službu a měla by být přístupná i osobám se zdravotním postižením. Tuším, že Ústecký kraj již takové řízení vybral a vím, že požadoval nízkopodlažní vozidla s plošinou, Liberecký kraj má takové řízení též vypsané, ale nevím zda požaduje vozidla přístupná. Další kraje by měli následovat kolem roku 2019, jelikož již nyní podle EU musí vyhlásit výběrové řízení na dopravce. Myslím, že je nutné aby byli požadovány vozidla přístupná i pro vozíčkáře, jinak se vysoutěží vozidla nepřístupná a to na minimálně dalších 10 let. Źádám Vás o to aby NRZP zkusila s Kraji vyjednat tyto požadavky i kdyby se to nepodařilo ve všech 14 Krajích, ale třeba jen v 8 byl by to výrazný krok kupředu. 

Rád bych Vás požádal též o řešení objednávky 24 hodin s ČD kdy se dnes stává, že vozíčkář potřbuje cestovat, ale ČD ho nepřepraví jelikož to nebylo objednáno 24 hodin dopředu. Myslím teď případy kdy je v soupravě zařazen vhodný vůz a na stanici v provozu mobilní zvedací plošina, případně jde o nízkopodlažní vůz vybavený nájezdovou plošinou. Je nepříjemné, že nemůže člověk cestovat aniž by to bylo objednáno 24 hodin dopředu. Bohužel ČD vůbec nepočítají, že by mohl vozíčkář cestovat bez objednávky.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jane,

Vaše připomínka o krajských tendrech na veřejnou autobusovou dopravu je velmí příhodná, protože NRZP ČR bude v květnu jednat s Asociací krajů a toto je velmi dobrý námět. S ČD je problém složitější, protože zkrácení lhůty záleží na dostatku upravených vagonů. Pokud máte znalosti o tendrechna autobusovou dopravu, budu ráf, když mi na adresu v.krasa@nrzp.cz napíšete podrobnosti.

Děkuji Vám a jsem s pozdravem.

Václav Krása