Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Poděkování.

Autor Jarmila Stehlíková
Předmět Poděkování.
Dotaz

Vážený pane Krása, chtěla bych Vám poděkovat za práci, kterou děláte pro OZP. Věřím, že to není vůbec jednoduchá práce a i přesto, že se již mnohé podařilo je stále spoustu problémů, které je třeba řešit. Proto věřím, že i nadále budete usilovat o zapojení OZP do běžného života, tak abychom nemuseli být závislí na dávkách a mohli chodit běžně do škol, do práce za kulturou, cestovat apod. zkrátka to co dělají zdraví lidé.

Chtěla jsem se Vám též svěřit s problémy při cestování v Pardubické MHD. Jsem na elektrickém vozíku a v Pardubicích jsou sice garantované nízkopodlažní spoje. Ovšem spoje jsou pouze nízkopodlažní a spousta jich nemá plošinu. Musím tedy buď čekat  až přijede(zda vůbec přijede) spoj s plošinou a nebo si 1 den dopředu objednat přepravu automobilem což není vůbec praktické. DPMP však tvrdí, že garantované nízkopodlažní spoje usnadňují cestování i jiným osobám(nutno však podotknout ony osoby se dostanou i do vysokého vozidla, my vozíčkáři se dostaneme jen do vozidla s plošinou).DPMP argumentuje, že v přepravním řádu je, že si má vozíčkář zajistit doprovod osob, které jsou vozík schopné naložit a vyložit a právě od toho jsou držitely průkazu ZTP-P který jim umožňuje přepravu doprovodu zdarma. Bohužel to tak v přepravních podmínkách skutečně je. Mě to však přijde jako nesmysl. Není cílem bezbariérové MHD umožnit vozíčkářům cestovat samostatně? Navíc doprovod není schopen naložit elektrický vozík do vozidla bez plošiny, nehledě na to, že je podle přepravních podmínek se el. vozík ve voze bez plošiny přepravovat nesmí. Jak tedy máme cestovat MHD v Pardubicích třeba do práce? Musela jsem jednu pacovní nabídku odmítnout, jelikož bych nebyla schopná se tam 100 procentně dostat. Uvažuji o stěhování z Pardubic do nějakého vstřícnějšího města, jelikož chci pracovat, protože inv. důchod je nízký a nestačí mi na běžné žití. Přesto se domnívám, že by mohli mít problém i jiné osoby na vozíku a proto na toto upozorňuji. Vím, že spousta vozíčkářů a vůbec OZP se bojí ozvat proti věcem, které jim nějaký způsobem komplikují život. Proto si Vás velmi vážím, jelikož hájíte zájmy osob, které se bojí vystoupit a pomoc potřebují. S pozdravem Jarmila Stehlíková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Stehlíková,

máte v zásadě ve své argumentaci pravdu. To, že má osoba průkaz ZTP/P ještě neznamená, že průvodce ji musí doprovázet. Je to pouze možnost, že v případech, kdy potřebuje osoba průvodce, má tento průvodce dopravu zdrama ve veřejné hromadné dopravě. Doporučuji Vám obrátit se na Krajskou radu ZP, koordinátorka paní Radka Svatošová, tel.: 466 952 423.

Bylo by dobré vyvolat jednání s DP města Pardubic a dohodnout s nimi nějaký systém postupného doplnění dopravních prostředků o plošiny pro vozíčkáře. Jednání to nepochybně bude složité.

S pozdravem Václav Krása

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.