Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Plošiny pro vozíčkáře na železnici

Autor Tom
Předmět Plošiny pro vozíčkáře na železnici
Dotaz

Vážený pane Kráso,

jak se díváte na situaci, kdy s nástupem nového dopravce na železniční trasu Praha - Ostrava (Regiojet) došlo k situaci, že na mobilních plošinách pro vozíčkáře v železničních stanicích tzv. "sedí" České dráhy a odmítají uzavřít s Regiojetem dohodu na společném využití? Tyto plošiny byly pořízeny nejen z peněz ČD, ale i s podstatnými příspěvky různých obcí, krajů a nadací, pro které jistě velmi těžko získáváte peníze. Pořízeny přitom byly v dobách, kdy ČD ještě ovládaly i fungování infrastruktury, ke které takové zařízení z podstaty věci patří (nedovedu si představit "parkoviště" několika drahých a nevyužitých plošin v okamžiku, kdy stanici sdílí několik dopravců), ty si je však dnes uzurpují jako dopravce "rovnější z rovných", zatímco zaměstnanci jiných dopravců nakládají vozíčkáře do vlaku nedůstojným způsobem tzv. "v teplejch" - rukama. Předpokládám, že zmínění donátoři by s podobným postupem zásadně nesouhlasili, proto vás prosím o jejich informování v této záležitosti.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Tome,

reportáž o tom, jak vláčí zaměstnanci vozíčkářku znám. Pracovníci Regiojetu vláčí po schodech do vozu vozíčkářku (schodou okolností ji znám) považuji za ostudnou. Dva se hádají a lidé se zdravotním postižením to odskáčou. Myslím si, že než MD pustilo na trasu Praha - Ostrava Regiojet, měly být tyto věci dohodnuty. Je neseriózní od ČD, že nezapůjčí plošinu, že je potřeba k nástupu do jiného vlaku. Jsem z toho znechucen. Myslím, že Č si tím moc nepomohly.

S pozdravem Václav Krása