Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

plati cizi prukaz telesne postizenych v Ceske republice

Autor Stanislava Konoppa
Předmět plati cizi prukaz telesne postizenych v Ceske republice
Dotaz

Vazeny pane Kraso,

muj manzel vlastni nemecky prukaz telesne postizenych a je opravnen parkovat na parkovistich pro telesne postizene. Plati tento prukaz i v Ceske republice a muze tez parkovat na vyznacenych mistech? Jak je to pri parkovani v garazich a nebo u parkovacich hodin? Dale bych se vas jeste chtela zeptat jak je to pri jizde v hromadnych dopravnich prostredcich. Cetla jsem, ze na pr. v Praze mohou postizeni jezdit zadarmo. Na moji otazku zda-li toto plati i pro cizince me z Prazske hromadne dopravy jeste po 3 mesicich neodpovedeli. Radi bychom to vedeli, protoze do Prahy jezdime casteji.

Prosim, odpovezte nam zda-li je to mozne a nebo mi sdelte na koho bychom se meli obratit. Za vasi laskavou odpoved vam predem dekuji a zustavam

s pozdravem

S. Konoppova

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Konoppova,

musím Vás zklamat, německý průkaz tělesně postižených na našem území neplatí. Přesto se domnívám, že při kontrole by pravděpodobně policie tolerovala parkování Vašeho manžela na vyznačených parkovištích. Při parkování na placeném státní v garážích nebo u parkovacích hodin, nejsou prakticky žádné slevy. Záleží na provozovateli takového parkoviště, zda individuálně slevu poskytne. Např. na letišti v Ruzyni mají držitelé průkazu ZTP parkování v garážích zdarma. Obávám se však, že německý průkaz by nebyl uznán při slevě za parkování. Všechny slevy ve veřejné dopravě v České republice se vztahují pouze na držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P a tudíž nejsou přenosné na občany cizích zemí, kteří mají průkazy jiné země. NRZP ČR v současné době vyvíjí aktivitu ke sjednocení úpravy pro osoby se zdravotním postižením při cestování.

S pozdravem.

Václav Krása