Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

parkování ZTP/P

Autor Machalová
Předmět parkování ZTP/P
Dotaz

Hezký den,

chtěla bych Vás požádat o informaci ohledně používání značky ZTP/P ve svém vozidle. Jsem vozíčkářka a o francouzských holích dojdu tak 10m. Používám toto vozidlo tak, že řídím buď sama nebo moje kamarádka a já jedu na místě spolujezdce. Při parkování někdy zastavuji na ulici, kde je značka zákaz stání.

Při posledním parkování jsem byla vyzvána městskou policií k odjezdu. Jako odůvodnění bylo sděleno, že protože auto řídí moje kamarádka, musí s ním odjet jinam a já mám čekat na místě. A zaparkovat v Uh.Brodě je opravdu kumšt a navíc parkoviště pro invalidy je daleko. V případě, že bych řídila sama, je údajně možné parkovat i tam, kde je značka "zákaz stání"?A jak dlouho? Ale v případě, že řídí někdo jiný a já jedu jako spolujezdec to nejde?

Věřím, že dochází ke zneužívání značky ZTP/P, ale není přece možné, abychom na to dopláceli my, kteří jsme velice málo pohybliví a jsme závislí na pomoci druhých. Je toto vůbec možné? Přijde mi naprosto absurdní, že já jako invalida budu čekat o francouzských holích, než dojde k přeparkování  a stejně tak při odjezdu budu muset čekat, než automobil přijede. Chtěla bych Vás tedy požádat o vyjádření.

Děkuji a přeji příjemný den.

Marie Machalová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Machalová,

postup policie byl nesprávný. Označení vozidla O 1 lze používat pouze s průkazkou ZTP  nebo ZTP/P. Všechny kompenzace spojené s tímto označením je možné, aby využívala osoba, které bylo označení přiděleno, nebo pokud se jízda uskutečňuje v souvislosti s touto osobou. To znamená, že pokud řídila Vaše kamarádka a někam Vás vezla, mohly jste využít všech výhod plynoucí  s příznáním označení O 1.

S pozdravem Václav Krása