Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Parkování v modré zóně + připravované elektronické známky 2021

Autor Karolína Kloudová
Předmět Parkování v modré zóně + připravované elektronické známky 2021
Dotaz

Vážený paně Kráso,

ráda bych věděla, jak se řeší situace, kdy velmi malé množství parkovacích míst u modrých zón nestačí pokrýt potřebu vlastníků průkazů  ZTP/P s platnou parkovací kartou. Nejednou se nám stalo, že jsme museli zastavit opodál, kde už ovšem vyhrazené místo nebylo a my tím riskovali vyfocení vozidla.V autě vozíme našeho těžce postiženého syna, který je sice plnoletý, ale nikdy nebyl a nebude vlastníkem vozidla. Dřív byla možnost parkovat "kdekoliv" a v případě problémů na policejní služebně situaci vyřešit prokázáním se platnou průkazkou.Nyní se zdá, že pokud je vyhrazené parkovací místo obsazené (což většinou je), je platný průkaz s park.kartou naprosto k ničemu a pokuta nám hrozí jako komukoliv jinému. Je nějaká možnost, jak tuto situaci řešit  a neriskovat pokutu ? Je nutné vzít v potaz,že v mnoha případech je to tak, že postižená osoba s průkazem není a nikdy vlastníkem automobilu nebude, ale je nějakou blízkou osobou pravidelně dopravována.

Stejný problém by mohl nastat u avizovaných dálničních známek, kdy je nutné vzít v potaz, že osoba, která má nárok na bezplatnou dálniční známku nemusí být vlastníkem automobilu a je tudíž nezbytné, aby tato osoba měla možnost zaregistrovat si "na sebe"vozidlo, kterým budu převážena, i když k němu nemá žádný vlastnický vztah.

Děkuji předem.Kloudová

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kloudová,

problém s modrými zónami velmi dobře znám, ale bohužel, města, která je používají nemají vyřešeno parkování držitelů průkazu ZTP a ZTP/P, kteří mají parkovací kartu. Snažíme se apelovat na vedení Prahy, abychom nějaký systém zavedli, který by umožnil na krátkou dobu parkování v modré zóně. Zákon tyto věci neupravuje a záleží jen na jednotlivých městech, jak k tomuto problému přistoupí.

Pokud jde o dálniční známky, ta situace je složitá a asi se bude řešit tak, že každý držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P bude mít na sebe zaregistrováno jedno auto, u kterého se nebude platit dálniční známka. Dojde ke zhoršení současné situace. Je to však obdoba řešení například na Slovensku a i v dalších zemích. Zatím nevidím východisko z této patové situace.

S pozdravem Václav Krása