Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

parkování

Autor Zdeněk Heřman
Předmět parkování
Dotaz Jsem držitelem ZTP pohybující se o fr.holích.Chtěl bych se zeptat zda-li mi můžete poslat na můj mail přesné podmínky parkování těchto osob.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Heřmane,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Dobrý den,

předseda naší organizace, Bc. Krása, mi předal k vyřízení Váš dotaz týkající se parkování osob se zdravotním postižením.

 

Ráda bych Vám tuto informaci zaslala na e-mail, ale jelikož e-mailovou adresu neuvádíte, vkládám ji do tohoto webového portálu.

 

Osoby, které jsou držiteli průkazu ZTP, mají právo používat tzv. parkovací průkaz (označení O7). Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením vydá příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností.

 

Vozidlo může být parkovacím průkazem označeno v případě, že sám řidič je držitel průkazu ZTP nebo je ve voze přepravován (jako spolujezdec). Takové vozidlo pak může parkovat na vyhrazených parkovištích a na dálnicích v ČR nemusí platit dálniční poplatky.

 

Máte-li již dřívější označení O1 (znak vozíčku na modrém poli) vyměněn za označení O7 (parkovací průkaz), můžete se tímto průkazem prokazovat také v zahraničí (v rámci EU). Zde pak můžete využívat možnost parkování. Osvobození od dálničních poplatků však poskytují jen některé země, proto je dobré si tuto informaci před cestou do zahraničí ověřit.

 

Jen podotýkám, že vyhrazené parkovací místo je právem, nemusí však automaticky znamenat právo na bezplatné parkování. Tj., jedná-li se o placené parkoviště, kde všechna auta musejí uhradit určitý poplatek, může být tento poplatek požadován také od držitele ZTP, často však bývá snížen. Velmi záleží na konkrétním majiteli parkoviště.

 

S pozdravem

Bc. Jitka Vrchotová, DiS.
vedoucí Poradny NRZP ČR
(+ poradenství ve znakovém jazyce)
tel.(SMS): 736 105 585,  tel. a fax: 266 753 431