Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

parkovani

Autor petra
Předmět parkovani
Dotaz

Dobrý den pane Kráso, ráda bych slyšela Váš názor. Protože jsem nevidomá, často mě někdo vozí autem na vyřizování různých záležistostí - např. na úřad. Jízda autem je pro mě mnohem příjemnější než chůze s průvodcem ve městě plných lidí a překážek. Parkujeme na místě pro invalidy, několikrát se nám však stalo, že nám bylo řečeno, že zabíráme místo pro vozíčkáře a že tam nemáme stát. Já chápu, že místo pro invalidy má svá specifika (např. je širší, aby mohl vozíčkář vystoupit) a mělo by sloužit hlavně pro vozíčkáře. Já však také potřebuji, aby mě někdo dovezl na úřad. Sice nemusíme stát na invalidním místě, ale když si přeparkujeme na místo neinvalidní, tak musíme zaplatit parkovné (aspoň v praze to tak je). Řekněte mi, proč je k invalidnímu pakrovacímu místu vztažené bezplatné parkování. Proč se znakem vozíčkáře nemůžeme stát bezplatně i na jiném parkovacím místě? Myslím, že by se tím vyřešilo mnohé, protože na těchto místech tedy parkují nevozíčkáři kvůli bezplatnému parkování, kdyby mohli bezpatně parkovat i o místo vedle na neinvaldiním, tak by si tam klidně zaparkovali. Jde o to, že by pak nevznikali zbytečné konflikty a široké místo pro vozíčkáře by pak bylo volné. Podle mě je jedno, jestli postižený člověk stojí na invalidním nebo neinvalidním místě, tak proč když stojí na místě neinvalidním, tak musí platit parkovné? Je logické tedy vztahovat bezplatné parkování k invalidnímu místu? Tím přece, že člověk stojí na neinvalidním místě se z něho nestal člověk zdraví.

Moc děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petro,

není pravda, že parkovací místa, určená pro osoby se zdravotním postižením, musí být bezplatná. Žádný právní předpis neurčuje, že by provozovatel nemohl vybírat na těchto parkovacích místech parkovné. Záleží vždy na rozhodnutí provozovatele, zda a v jaké míře bude na těchto parkovacích místech vybírat poplatky. Provozovatel parkoviště může dokonce i na nevyhrazené parkovacím místě určit, že od držitelů průkazů ZTP parkovné vybírat nebude, nebo zvolí jiný režim.

S pozdravem Václav Krása