Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Parkování

Autor Jindřiška Ciprová
Předmět Parkování
Dotaz Dobrý den pane Krása, obracím se na vás s dotazem ohledně parkování lidí s průkazem ZTP. Můj strýc je držitelem ZTP, vždy parkoval na vyhrazených místech pro invalidy zdarma. Na některých místech je parkování omezené časově např. na 4 hodiny zdarma. Strýc vždy v době zaparkování nastaví čas na papírových hodinách a položí za sklo auta, aby případná kontrola znala čas zaparkování. Nyní se nám stalo ve městě Rokycany na náměstí, že strýc zaparkoval na místě pro invalidy před Lékařským domem a bylo mu řečeno, že zde se na něj parkování zdarma nevztahuje a musel zaplatit. Snažila jsem se najít nějaké podrobné informace, ale nepodařilo se mě to. Proto vás velmi žádám zda-li by jste mě mohl poradit, jaké jsou podmínky pro parkování invalidů na místech pro ně určených(např. i číslo zákona). Případně zda-li si určité město může podmínky stanovovat samo. Předem mnohokrát děkuji za Vaši ochotu Ciprová Jindřiška

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Ciprová,

 je to tak, že průkaz ZTP a Evropský parkovací průkaz umožňují parkovat na vyhrazených parkovištích a dále umožňují některé výhody v rámci silničního provozu, jako je například vjezd do zákazu vjezdu s dodatkovou tabulí mimo dopravní obsluhu. Parkovací průkaz však není slevový průkaz. To znamená, že záleží na provozovateli konkrétního parkoviště, zda nechá parkovat na vyhrazených parkovištích OZP bez poplatku či jim stanoví poplatek za pakování jako ostatním osobám a nebo s nějakou slevou. Většina veřejných parkovišť ponechává držitelé Evropského parkovacího průkazu parkovat bez poplatku ale stanovení poplatku za parkování těchto osob neznamená porušení zákona. Takže Vám nezbyde nic jiného, než na těchto parkovištích zaplatit jako ostatní osoby.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji