Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Parkovací místo žádost o radu

Autor Jan Hašek
Předmět Parkovací místo žádost o radu
Dotaz

Vážený pane, mám velký problém s parkováním. Bydlím v pronájmu a nemohu tam mít trvalé bydliště, jsem na vozíku a skoro nikam se nedostanu bez auta. Vzhledem k tomu, že jezdím brzo ráno do práce tak nemohu použít MHD, jelikož ještě jezdí noční spoje a ty jsou v Brně bariérové. Bohužel tady kde bydlím je trvalý nedostatek parkovacích míst a parkovací místa jsou tak úzká, že se dobře nevystupuje zdravé osobě a já tedy nemám šanci na běžném parkovacím místě vystoupit i když náhodou nějaké najdu. Mohu parkovat tak 1-2 km od bydliště kde je jedno obecné vyhrazené stání pokud je volné, ale cesta je do kopce poté a to se velmi obtížně zvládá, především v zimě se děsím toho co budu dělat. což je pro mě problém. Také mohu zaparkovat v blízkosti na nějaké volné ploše nebo zákazu zastavení, ale již mě bylo 6 krát odtaženo auto proto to není přijatelné řešení. Vím, že na parkovací místo není zákonný nárok, ale nechápu proč nestačí MČ nájemní smlouva. V čem jsem jiný než jakýkoliv zdravotně postižený člověk, který má vyhrazené místo a také zde bydlí? Jediný rozdíl je trvalé bydliště, ale trvalé bydliště není zárukou, že takový člověk tam skutečně bydlí. Domnívám se, že MČ se dopouští nepřímé diksriminace kdy odmítá přijmout takové opatření abych mohl parkovat před svých skutečným bydlištěm. Proto Vás žádám o radu jak je možné situaci řešit? Mimo jiné se domnívám, že vyhrazená parkovací místa jsou velmi nešťastně pojatá, myslím, že podmínkou by rozhodně nemělo být trvalé bydliště a též mi vadí, že na značce vyhrazeného místa je SPZ a ne třeba číslo parkovacího průkazu to by totiž bylo mnohem lepší, ono místo je vyhrazené pro osobu na základě zdravotního postižení a ona karta je pouze pro tu danou osobu. Pak se třeba porouchá vozidlo a s náhradním osoba nemůže použít svoje místo protože by ho mohl aktivní policista nechat odtáhnout i třeba na udání závistivých sousedů.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hašku,

doporučuji Vám, abyste v Brně navštívil naši poradnu, pana dojktora Spáčila, která má kontakty v Brně a mohl by vyjednat na městě, aby Vám vyhověli. Chápu, že tato situace musí být pro Vás velmi složitá. Kontakt na Poradnu Brno, pana doktora je NRZP ČR, Cejl 892/32, 602 00 Brno

Vedoucí poradny: PhDr. Leoš Spáčil, tel.: (+420) 736 751 211, (+420) 736 751 214, 542 214 110, 542 214 111.

S pozdravem Václav Krása